Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwaj lotnicy zbliżyli Polskę i Litwę

0
Podziel się:

Darius i Girenas są uznawani na Litwie za bohaterów narodowych.

Dwaj lotnicy zbliżyli Polskę i Litwę
(prezydent.pl/GFDL)

W sposób nieoczekiwany przelot lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa połączył narody Polski i Litwy - powiedziała prezydent Dalia Grybauskaite w Pszczelniku (woj. zachodniopomorskie), gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę ich śmierci.

Darius i Girenas są uznawani na Litwie za bohaterów narodowych. W 1933 r. w Pszczelniku tragicznie zakończyli próbę pokonania bez międzylądowania trasy Nowy Jork - Kowno.

Jak powiedziała Grybauskaite, na polskiej ziemi Litwini znajdują przyjaciół, którzy czczą pamięć bohaterów jej kraju. Dziękowała ludziom, którzy nie zapominają o litewskich bohaterach. Po polsku podkreśliła, że bardzo się cieszy, że może być w tym miejscu.

_ - Pokonawszy małym samolotem Ocean Atlantycki, zapisując się przez to w dziejach lotnictwa, ci dwaj śmiałkowie przed 80 laty całemu światu przesłali wieść o Litwie. Lot +Lituaniki+ stanowił wyraz odwagi, poświęcenia i miłości do ojczyzny () w sowim testamencie lotnicy historyczny przelot określili, jak swój obowiązek. Darius i Girenas pragnęli, aby przemierzająca przestworza +Lituanika+ połączyła Litwinów na całym świecie, dodając im więcej poczucia wspólnoty i zaufania, a Litwie natchnienia do zdecydowanych prac _ - mówiła Grybauskaite.

Na koniec po polsku podziękowała mieszkańcom gminy Myślibórz i jej władzom lokalnym za organizację uroczystości.

Okazjonalny list prezydenta Bronisława Komorowskiego odczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz. Komorowski przypomniał historię bohaterskich lotników i związki między narodami Polski i Litwy.

_ - Podczas dzisiejszej uroczystości myślimy o całej historycznej drodze, jaką przeszły nasze narodowy. Jest to droga naznaczona zarówno przyjaźnią, sojuszem, unia państwową, jak i trudnymi doświadczeniami. Doprowadziła nas jednak do wspólnego zwycięstwa nad komunizmem i sowiecką dominacją. Do pojednania i współpracy, do aktywnego uczestnictwa w wolnej, zjednoczonej Europie _ - napisał Komorowski.

Po przemówieniach odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń obywatelom Polski. Wśród wyróżnionych przez prezydent Litwy znaleźli się m.in. burmistrz Myśliborza Arkadiusz Janowicz i przewodniczący szczecińskiego oddziału Towarzystwa Litwinów w Polsce Wiktor Buwelski.

Następnie młodzież z Myśliborza zaprezentowała program artystyczny poświęcony pamięci litewskich lotników, po nim zebrani uczcili ich pamięć minuta ciszy, a po niej litewscy żołnierze - trzema salwami honorowymi. Jako pierwsza wieniec w barwach narodowych złożyła przed obeliskiem Grybauskaite.

W Pszczelniku odbył się także start 5. biegu sztafetowego _ Soldin - Kaunas _. Litewscy biegacze amatorzy przebiegną odległość, której zabrakło lotnikom do celu ich podróży. Uczestnicy biegu mającego oddać im hołd zabrali ze sobą garść ziemi z miejsca katastrofy i złożą ją przy pomniku lotników w Kownie.

Grybauskaite odwiedziła muzeum Dariusa i Girenasa znajdujące się w pobliżu poświęconego im pomnika. Następnie ma udać się na lotnisko w Goleniów, skąd odleci do Wilna.

Uroczystości w rocznicę lotu Litwinów rozpoczęły się przed południem w Szczecinie w tamtejszej archikatedrze mszą świętą z udziałem hierarchów polskich i litewskich. Koncelebrze przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy abp Sigitas Tamkevicius. Prezydent Litwy złożyła w archikatedrze kwiaty pod tablicą upamiętniającą śmierć litewskich lotników.

Litewscy lotnicy zamierzali pokonać trasę Nowy Jork-Kowno samolotem nazwanym _ Lituanica _ bez międzylądowania. Wystartowali z Nowego Jorku rano 15 lipca 1933 r., w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem. Lecieli bez radia, zmuszeni zabrać odpowiednią ilość paliwa. Zamierzali pokonać trasę o długości ponad 7 tys. km bez międzylądowania.

Po ponad 37 godzinach lotu doszło jednak do tragedii. 17 lipca o godzinie 0.36 w nocy w lesie w okolicy Kundham (obecnie Pszczelnik, koło Myśliborza) w ówczesnych Niemczech, doszło do katastrofy - samolot rozbił się, a obaj Litwini zginęli. Do celu zabrakło im tylko 650 km. Nad ranem znaleziono szczątki samolotu i ciała lotników.

Przyczyny katastrofy do dziś nie są znane. Przyjmuje się, że prawdopodobnymi przyczynami mogły być burza, błąd pilota lub wada techniczna samolotu.

Mimo, że lot _ Lituaniki _ odbywał się bez przyrządów radionawigacyjnych, był jednym z najbardziej precyzyjnych na ówczesne czasy. Piloci, jako pierwsi w historii, dostarczyli też pocztę z Ameryki do Europy drogą powietrzną.

Pomnik w Pszczelniku jest dla Litwinów szczególnym miejscem. Monument, zbudowany według projektu Vytautasa Landsbergisa-Zamkalnisa, ojca byłego prezydenta Litwy, został odsłonięty w 1936 roku, trzy lata po tragedii. Ma kształt Krzyża Wielkiego Księcia Witolda.

Czytaj więcej w Money.pl
Litewski polityk skazany za oszustwa Wiktor Uspaskich - założyciel Partii Pracy i poseł na Sejm został skazany na 4 lata więzienia za prowadzenie podwójnej księgowości, unikania podatków i oszustwa.
Lider Partii Pracy skazany na 4 lata Viktor Uspaskich został w piątek uznany za winnego oszustwa i prowadzenia podwójnej księgowości na rzecz swojej partii.
Kiedy euro na Litwie? Minister finansów... Minister zapewniał, że kryzys zadłużenia, aktualne reformy strefy euro, zmierzające do pogłębienia integracji i wzmocnienia dyscypliny finansów publicznych nie zniechęcają litewskich władz do planów związanych z przyjęciem wspólnej waluty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)