Notowania

pogrzeb józefa oleksego
16.01.2015 08:54

Dziś pożegnanie Józefa Oleksego

Józef Oleksy, polityk lewicy, działacz SLD, zmarł 9 stycznia po długiej walce z chorobą nowotworową. Miał 68 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/ANDRZEJ LANGE)

Na warszawskich Powązkach Wojskowych zostanie dziś pochowany były premier Józef Oleksy. Polityk zmarł w ubiegły piątek po długiej chorobie.

Pożegnają go m.in. premier Ewa Kopacz i prezydent Bronisław Komorowski. W południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza święta, a przed 14.00 rozpocznie się pożegnanie w Domu Pogrzebowym na warszawskich Powązkach.

Podczas mszy mają zabrać głos premier Ewa Kopacz oraz marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Mowę na pogrzebie - zgodnie z wolą rodziny - ma wygłosić przyjaciel Józefa Oleksego, były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Na pogrzebie będzie też szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Józef Oleksy, polityk lewicy, działacz SLD, zmarł 9 stycznia po długiej walce z chorobą nowotworową. Miał 68 lat. Pełnił funkcję premiera w połowie lat 90. Był dwukrotnie marszałkiem Sejmu, od 1993 do 1995 roku oraz w latach 2004-2005. W gabinecie Leszka Millera w 2004 roku pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Wieloletni poseł na Sejm, od 1989 do 2005 roku.

Od marca 1995-go do lutego 1996 roku Józef Oleksy był prezesem Rady Ministrów. Ustąpił po oskarżeniu go przez ministra spraw wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji pod pseudonimem _ Olin _. Zarzuty te nie zostały później potwierdzone.

Przewodniczył Sojuszowi Lewicy Demokratycznej od 2004-go do 2005 roku, dwukrotnie był wiceprzewodniczącym partii. W okresie PRL - działacz rządzącej PZPR.

Józef Oleksy został odznaczony między innymi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w latach 80. oraz Wielkim Krzyżem Komandorskim Orderu _ Za Zasługi dla Litwy _ w 2004 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pogrzeb józefa oleksego, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz