Notowania

zdrowie
14.11.2010 07:36

Dziś cały świat walczy z cukrzycą. Jak to robić?

Według szacunków, co piąty Polak po 60 roku życia ma cukrzycę. Lekarze alarmują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(colros/CC/Flickr)

Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, regularne pomiary poziomu glukozy we krwi i przestrzeganie zaleceń lekarskich - to podstawowe warunki pozwalające kontrolować cukrzycę. Przypominają o tym lekarze w obchodzonym dziś Światowym Dniu Walki z tą chorobą.

Podkreślają też, że pacjenci, którzy przestrzegają tych zasad, żyją dłużej i unikają groźnych powikłań. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego doktor Leszek Czupryniak powiedział, że samokontrola w cukrzycy jest jednym z najważniejszych elementów leczenia. Dlatego stara się przekonać pacjentów, że wszystko co jedzą i to, jak żyją, ma ogromny wpływ na przebieg cukrzycy.

Według szacunków, co piąty Polak po 60. roku życia ma cukrzycę.
Doktor Magdalena Białkowska z Poradni Chorób Metabolicznych Instytutu Żywności i Żywienia zwróciła uwagę, że ponad 80 procent osób z cukrzycą typu drugiego jest otyłych. Odpowiednia dieta i spadek wagi to zatem najlepszy sposób na zapobieganie chorobie oraz bardzo ważny element leczenia.

W sumie w naszym kraju cierpi na tę chorobę przeszło dwa i pół miliona osób. Ponad połowa nie wie, że jest chora. Cukrzycę można wykryć poprzez badanie poziomu glukozy we krwi. W październiku ruszył program edukacyjny _ Kompas Samokontroli Cukrzycy _, który ma uświadomić pacjentom, że przestrzeganie zaleceń lekarskich pozwala uniknąć poważnych powikłań: chorób serca, nerek, udarów mózgu, ślepoty czy amputacji kończyn.

Chorzy na cukrzycę będą mniej płacić za długodziałające analogi insuliny. Pod koniec października ministerstwo zdrowia ogłosiło, że będą one refundowane. Stowarzyszenia pacjenckie oraz diabetolodzy od lat czekali na taką decyzję.

Konsultant do spraw diabetologii województwa mazowieckiego, profesor Waldemar Karnafel podkreślił, że zmiany na liście leków refundowanych będą bardzo korzystne dla chorych. Do tej pory ponad 15 tysięcy pacjentów kupowało insuliny długodziałające po 200- 300 złotych za opakowanie, bo nie mogło sobie poradzić z wyrównaniem metabolicznym cukrzycy.Teraz zapłacą mniej.

Dlaczego cukrzyca jest groźna?

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kopacz: Ponad 25,8 mld zł na szpitale w 2010 r. ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kopacz;ponad;25;8;mld;zl;na;szpitale;w;2010;r;,15,0,568335.html )
* [ Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/wykresy/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: zdrowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz