Notowania

raport macierewicza
30.06.2011 06:05

Dziś druga część "Białej Księgi". Moskwa odmawia komentarzy

Antoni Macierewicz powiedział, że to nie koniec prac jego zespołu. Końcowy raport ten powinien powstać w ciągu najbliższych miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Dziś zostanie zaprezentowana druga część _ Białej Księgi _ PiS, dotycząca odpowiedzialności strony polskiej. Dokument będzie upubliczniony i przetłumaczony na język angielski, oraz być może na francuski. Macierewicz powiedział, że _ biała księga _ nie jest jeszcze końcowym raportem z prac zespołu. Raport ten powinien powstać w ciągu najbliższych miesięcy. *

Pierwszą część _ białej księgi _ przedstawili wczoraj na konferencji prasowej Macierewicz i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Macierewicz podkreślił, że dokumenty, którymi dysponuje zespół, _ wskazują na to, (...) że to właśnie na stronę rosyjską spada przede wszystkim odpowiedzialność za ten dramat _. Zarzucił też Rosji m.in. fałszowanie kopii zapisów czarnych skrzynek, a także niszczenie wraku samolotu.

Według posła, pierwszy pilot Tu-154M kapitan Arkadiusz Protasiuk nie lądował w Smoleńsku, tylko _ usiłował wyrwać się ze śmiertelnej pułapki i uratować prezydenta i przywódców Polski _.

Strona rosyjska nie chce odnieść się do raportu przedstawionego przez PiS.
_ - Komentarzy nie będzie _ - powiedział Polskiemu Radiu wiceszef Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego Oleg Jermołow.

Zarzutów pod adresem Rosji przedstawionych przez posłów PiS nie chcą także komentować inni przedstawiciele Komitetu. MAK, który jest jedynym, jak do tej pory, oficjalnym gremium, które opublikowało swój raport na temat przyczyn katastrofy Tu-154M nie uważa za stosowne odnosić się do treści wystąpień polskich polityków.
Także rosyjskie media, jak do tej pory, nie zainteresowały się zarzutami stawianymi przez polskich posłów.

Wiceprzewodniczący Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego Oleg Jermołow powiedział : _ wszystko przedstawiliśmy w raporcie i dlatego żadnych komentarzy nie będzie _. W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący komisji technicznej MAK Aleksiej Morozow, który odsyła wszystkich zainteresowanych do raportu opublikowanego w styczniu.

Z raportu MAK wynika, że do katastrofy, w której zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób doszło ponieważ: załoga była źle przygotowana, a pasażerowie wywierali na jej członków presję psychologiczną. Pół roku temu Morozow tłumaczył, że katastrofy można było uniknąć gdyby kapitan samolotu podjął jedyną słuszną decyzję. _ Mając wszystkie niezbędne informacje o warunkach pogodowych od dyspozytora z Mińska, od dyspozytorów ze Smoleńska, a także od polskiej załogi JAK-40 jedyną prawidłową decyzją byłaby decyzja o odejściu na lotnisko zapasowe _ - tłumaczył szef komisji technicznej MAK.

Zawarte w białej księdze zarzuty wobec Moskwy dotyczą zarówno przygotowań ubiegłorocznej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, współpracy Rosjan z załogą Tu-154M podczas lotu, zaniechania akcji ratunkowej po katastrofie, jak i fałszowania dowodów w sprawie katastrofy i utrudniania prowadzenia śledztwa stronie polskiej. W opinii Macierewicza, to niezamknięcie lotniska w Smoleńsku i niepodanie zapasowego lotniska załodze polskiego samolotu rozstrzygnęło o przebiegu wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r.

Jarosław Kaczyński powiedział, że dziś funkcjonuje w obiegu międzynarodowym tylko raport MAK. Jak mówił, jest on nieprawdziwy, szkaluje Polaków i Polskę, a także wprowadza w błąd międzynarodową opinię publiczną. Zdaniem prezesa PiS, wydawało się, że po katastrofie będą przeprowadzone intensywne i rzetelne dochodzenie na temat tego, co się stało. W rzeczywistości pojawiało się wiele informacji nieprawdziwych.

*POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZESA PIS: *
Szef zespołu autorów raportu Antoni Macierewicz wyliczył kilkanaście naruszeń procedur i przypadków złamania prawa rosyjskiego i międzynarodowego przez stronę rosyjską. Mówił, że nie zamknięto lotniska pomimo złych warunków meteorologicznych, co było złamaniem prawa. Nie wskazano też lotniska zapasowego.

Macierewicz mówił też, że Rosjanie dopuścili się fałszerstw. Według niego Rosja dążyła do osobnych wizyt Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska w Smoleńsku, a polska strona oddała w tej sprawie inicjatywę Rosji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;raporcie;mak;wszyscy;zamarli,199,0,785607.html) Po raporcie MAK wszyscy zamarli Ambasador RP w Rosji Wojciech Zajączkowski uważa, że stosunki naszych krajów nie pogorszą się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/echa;konferencji;propagandowa;presja,65,0,773697.html) Echa konferencji: Propagandowa presja Antoni Macierewicz uważa, że Rosjanie chcą zmusić naszych ekspertów do zmiany zdania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t148723.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;nie;traktuje;powaznie;raportu;macierewicza,233,0,862697.html) Koalicja nie traktuje poważnie raportu Macierewicza Szefowie PO i PSL nie mają zamiaru czytać Białej Księgi.
Tagi: raport macierewicza, smoleńsk, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz