Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dziś pierwsze posiedzenie nowej KRRiT

0
Podziel się:

Rada w nowym składzie zajmie się wyłonieniem nowych władz TVP i Polskiego Radia.

Dziś pierwsze posiedzenie nowej KRRiT
(Drozdi-Pn/Wikipedia)
bETfHmKZ

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w nowym składzie zajmie się wyłonieniem nowych władz TVP i Polskiego Radia.

Nową Radę tworzą: Jan Dworak, Krzysztof Luft, Stefan Pastuszka, Sławomir Rogowski i Witold Graboś. We wtorek w budynku przy Skwerze Kard. S. Wyszyńskiego powita ich przewodniczący rozwiązanej KRRiT - Witold Kołodziejski.

_ - Zaplanowane zostało spotkanie z dotychczasowymi członkami Krajowej Rady, jak i dyrektorami i zastępcami dyrektorów departamentów KRRiT _ - powiedział Krzysztof Luft.

bETfHmLb

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t103213.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;po;z;sld;robi;skok;na;media;beda;czystki,235,0,648427.html) Koalicja PO z SLD robi skok na media, będą czystki - Będziemy rozmawiać o takich rzeczach, jak wybór przewodniczącego, plan działania, najważniejsze, aktualne sprawy, ale porządek obrad ustalimy dopiero na początku jutrzejszego posiedzenia _ - podkreśla Luft.

Pytany, czy w porządku posiedzenia znajdzie się też skarga, którą - jak pisze _ Gazeta Wyborcza _ skierować mieli do KRRiT dziennikarze radiowej Trójki odparł: _ niewykluczone _. _ Ja w każdym razie będę postulował, żeby to się znalazło w porządku posiedzenia i żebyśmy jako Krajowa Rada odnieśli się do tego _ - powiedział Luft.

Według _ GW _, _ grupa dziennikarzy _ Trójki napisała do KRRiT o _ permanentnym naruszaniu standardów pracy dziennikarskiej, który odbywa się na antenie programu _. W skardze wskazują, że _ od lutego trwa wprowadzanie na antenę Trójki publicystów zaangażowanych po jednej stronie w konfliktu, jaki dzieli obecnie Polskę _. Skarżący podkreślają, że do prowadzonych przez nich dyskusji _ na ogół nie zapraszają oni gości reprezentujących rozmaite stanowiska i czynią z tych audycji jednoznaczne w wymowie występy propagandowe _.

bETfHmLh

Jednym z najważniejszych zadań, jakie w najbliższych tygodniach staną przed KRRiT będzie jednak wyłonienie nowych władz mediów publicznych. Od piątku na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy medialnej, która stanowi, że po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw wygasną kadencje obecnych władz w TVP, Polskim Radiu i jego regionalnych rozgłośniach, a ich członkowie będą pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia następców.

Tych wyłoni zaś KRRiT. Najpierw Krajowa Rada musi określić regulamin i przeprowadzić konkurs na członków Rad nadzorczych, następnie _ na wniosek _ nowo wybranych rad nadzorczych Krajowa Rada powoła członków zarządów w mediach publicznych. Konkursy na członków zarządów w radiu i telewizji przeprowadzą Rady nadzorcze, ale regulamin konkursu ustali KRRiT.

Nową kompetencją Krajowej Rady będzie też opracowywanie w porozumieniu z jednostkami TVP i Polskiego Radia corocznych planów finansowo-programowych, które uwzględniać mają realizację tzw. misji publicznej.

Nową Radę trzeba było wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Tym samym dotychczasowa kadencja Rady wygasła.

bETfHmLi

Czytaj w Money.pl

bETfHmLC
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)