Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vaclav havel
23.12.2011 08:17

Dziś pogrzeb Vaclava Havla

Uroczystości na Hradczanach będą pierwszą państwową ceremonia pogrzebową w Czechach od czasu obalenia komunizmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Czeska Praga pożegna dzisiaj pierwszego niekomunistycznego prezydenta i legendę opozycji Vaclava Havla. *

W samo południe w katedrze świętego Wita na Hradczanach rozpoczną się państwowe uroczystości pogrzebowe. Weźmie w nich udział około tysiąca osób, w tym rodzina i przyjaciele Havla, byli opozycjoniści oraz goście z całego świata.

W praskiej katedrze ma pojawić się m.in. długoletni współpracownik Havla, były dysydent a później m.in. czeski minister spraw zagranicznych i obrony Aleksander Vondra. Czeski polityk opowiadał, jak w latach 80. jako młody chłopak poznał Vaclava Havla.

-_ On był starszy o jedno pokolenie, może dwa. Był dobrze wychowany. Nie używał wulgarnych słów, tak jak jego rówieśnicy. Jednocześnie różnił się od starszych tym, że umiał łączyć ludzi różnych pokoleń, różniących się politycznie czy profesją. Był wspaniałym, skromnym człowiekiem. To był fundament jego sukcesu _ - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Vondra.

Aleksander Vondra podkreśla, że w tym roku zmarło kilku znanych byłych czeskich opozycjonistów. Dlatego strata Vaclava Havla jest tym bardziej bolesna.

- _ Odszedł Jirzi Krziżan, scenarzysta, odszedł Jirzi Dienstbier, odszedł znakomity pisarz światowego formatu Jirka Grusza, odszedł lider undergroundu Magor Jorous a teraz Havel. To są ciężkie straty. Wielu ludzi odbiera to tak, że zakończyła się jakaś era. Ja twierdzę, że nic się nie skończyło. Havel otworzył czeskiemu narodowi drzwi do wolności. Teraz od nas zależy abyśmy to kontynuowali. Nie będzie tego giganta między nami, ale mamy wolność _- mówi Vondra.

W samo południe w całych Czechach odezwą się dzisiaj kościelne dzwony. Pamięć Vaclava Havla Czesi uczczą minutą ciszy. Uroczystości na Hradczanach będą pierwszą państwową ceremonia pogrzebową w Czechach od czasu obalenia komunizmu.

Czytaj więcej o śmierci Vaclava Havla w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t84078.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/na;pogrzeb;vaclava;havla;pojedzie;walesa,132,0,994948.html) Komorowski nie pojedzie na pogrzeb Havla List w tej sprawie, w imieniu przebywającego z oficjalną wizytą w Chinach Bronisława Komorowskiego, skierował do Lecha Wałęsy szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t199702.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/malzonka;havla;zaapelowala;do;czechow,178,0,993970.html) Małżonka Havla zaapelowała do Czechów o... Jutro rano kondukt żałobny przewiezie trumnę z ciałem Vaclava Havla ze Starego Miasta na Hradczany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t134807.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polskie;osobistosci;o;havlu;przyjaciel;wielki;europejczyk,165,0,992677.html) Havel "wielkim Europejczykiem" i "przyjacielem Polski" Polscy politycy i artyści wspominają zasługi Vaclava Havla dla budowania demokracji w naszej części Europy.
Tagi: vaclav havel, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz