Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Nieustępliwość armii może pogorszyć sytuację

0
Podziel się:

Zachód musi być przygotowany na stanowcze działania wobec wojskowych, jeśli znów dojdzie do rozlewu krwi - ocenia dziennik New York Times.

Egipt: Nieustępliwość armii może pogorszyć sytuację
(PAP/EPA)
bETBHmEl

Nowojorski dziennik przypomina w komentarzu redakcyjnym, że egipskie wojsko przestało próbować osiągnąć kompromis z obozem obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego, a w zamian zapowiedziało rozproszenie siłą demonstracji jego zwolenników w Kairze.

W politycznej zawierusze, która nastała wraz z odsunięciem Mursiego od władzy zginęło już blisko 300 osób, a tymczasowy rząd wyznaczony przez wojskowych więzi Mursiego w nieznanym miejscu i rozprawił się z Bractwem Muzułmańskim.

Egipscy wojskowi nie odpowiedzieli na wysiłki negocjacyjne USA i UE mimo ostrzeżeń, że ich nieustępliwość może pozbawić ich kraj amerykańskiej pomocy zagranicznej wartej 1,5 mld dolarów.

bETBHmEn

_ - Trudno zrozumieć, dlaczego armia, która postrzega siebie jako opiekuna narodu, myśli, że represjonowanie Bractwa Muzułmańskiego pomoże krajowi _ - zauważa _ NYT. - Egipt utrzymuje się na powierzchni dzięki darowiznom od państw Zatoki Perskiej, choć powinien odbudowywać silną gospodarkę, która da obywatelom stanowiska pracy, mieszkania i wykształcenie. Turystyka i zagraniczne inwestycje nigdy nie odbiją się od dna, jeśli przemoc i chaos będą się utrzymywać _.

_ NYT _ podkreśla, że mimo dotychczasowych doświadczeń Egiptu proces demokratyczny to _ jedyny sposób na osiągnięcie trwałej stabilności _.

_ - USA muszą w dalszym ciągu domagać się politycznego rozwiązania w Egipcie, a wraz z Europą i światem arabskim muszą być przygotowane na potępienie armii i rozważenia bardziej stanowczych działań, jeśli dojdzie do ponownego rozlewu krwi _ - konkluduje _ New York Times _.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipska armia wzywa do wojny domowej? Generał Sisi zaapelował do Egipcjan, by masowo wyszli na ulicę. Bractwo Muzułmańskie nazwało ten apel _ jawnym wezwaniem do wojny domowej _.
Gdzie jest Mursi? Pytają władze kolejnego kraju Władze Kataru wyraziły także zaniepokojenie falą aktów przemocy między zwolennikami obalonego szefa państwa,
Zamach bombowy w Egipcie. 12 rannych Niezidentyfikowani napastnicy dokonali wczoraj zamachu bombowego na posterunek policji w mieście Mansura, stolicy egipskiej prowincji Dakhalia położonej na północ od Kairu.
bETBHmEO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)