Notowania

egipt
12.05.2012 21:57

Egipt: Znaleziono brytyjski samolot na pustyni

Wrak zaginionego w 1942 roku myśliwca brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) został odnaleziony w dobrym stanie na pustyni w zachodnim Egipcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David Shankbone/cc/flickr)

Wrak zaginionego w 1942 roku myśliwca brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) został odnaleziony w dobrym stanie na pustyni w zachodnim Egipcie - potwierdził attache wojskowy ambasady Wielkiej Brytanii w Kairze, komandor Paul Collins.

Nie określił on dokładnie miejsca znaleziska, które według prasy leży w odległości 150 kilometrów od najbliższych siedzib ludzkich.

Jak wynika z brytyjskich dokumentów, chodzi o wyprodukowany w USA myśliwiec Kittyhawk, pilotowany przez 24-letniego sierżanta Dennisa Coppinga. 28 czerwca 1942 roku wystartował on swym uszkodzonym wcześniej przez nieprzyjacielską artylerię przeciwlotniczą samolotem do krótkiego lotu do bazy remontowej. Choć towarzyszyła mu inna brytyjska maszyna, Copping stracił orientację i oddalił się od niej w nieznanym kierunku.

Po przymusowym lądowaniu pilot wymontował z maszyny radiostację i akumulatory, ale jego dalszy los nie jest znany. Prawdopodobnie zmarł z wyczerpania w trakcie samotnej wędrówki przez pustynię.

Według brytyjskich mediów, znajdujący się w odludnym rejonie prowincji Nowa Dolina (Wadi al-Dżadid) wrak odkrył dwa i pół miesiąca temu uczestniczący w poszukiwaniach złóż ropy polski geolog Jakub Perka. Wykonał on i opublikował dokładne zdjęcia samolotu.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawe starcia w Egipcie. Tysiące ludzi wyszły na ulice Takiego bilansu walki z protestującymi nikt się nie spodziewał.
To cię może spotkać pod piramidami Zanim wsiądziecie do samolotu, by wyruszyć w rejs po najdłuższej rzece świata, albo po prostu spędzić kilka dni nad morzem Czerwonym, przeczytajcie kilka porad, które mogły powstać, bo podczas 14 podróży po kraju faraonów, autorowi niejednokrotnie przytrafiło się coś niemiłego. A można było tego uniknąć...
Zabraniają udziału w wyborach. Demokracja? Byli członkowie reżimu Hosni Mubaraka, nie będą mogli startować w wyborach prezydenckich w Egipcie.
Tagi: egipt, pustynia, samolot, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz