Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrownia atomowa na Litwie pod znakiem zapytania

0
Podziel się:

Litwini opowiedzieli się we wczorajszym referendum, które przeprowadzono wraz z wyborami parlamentarnymi, przeciwko budowie elektrowni atomowej w ich kraju.

Elektrownia atomowa na Litwie pod znakiem zapytania
(Bokstaz/Dreamstime)

Litwini opowiedzieli się we wczorajszym referendum, które przeprowadzono wraz z wyborami parlamentarnymi, przeciwko budowie elektrowni atomowej w ich kraju. 62,65 proc. głosujących było przeciwko jej powstaniu, a 34,07 proc. poparło projekt.

Chociaż plebiscyt miał charakter jedynie konsultacyjny, obserwatorzy i politycy są zdania, że nie będzie można zignorować opinii publicznej. Według wstępnych wyników referendum jest ważne, gdyż frekwencja przekroczyła 50 proc. uprawnionych do głosowania.

Doradczyni prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Daiva Ulbinaite, oświadczyła dzisiaj, że _ nowy rząd i Sejm powinni uwzględnić opinię części społeczeństwa i podjąć najbardziej korzystną dla kraju decyzję _. Grybauskaite niejednokrotnie wyrażała poparcie dla budowy siłowni mającej zastąpić zamkniętą elektrownię w Ignalinie.

Algirdas Butkeviczius, szef Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, która zajmuje drugie miejsce w wyborach z poparciem 18,56 proc. głosujących, powiedział w poniedziałek, że jego ugrupowanie nie będzie podejmowało pochopnych decyzji w sprawie siłowni.

W ocenie doradcy prezesa banku SEB Gintarasa Nausedy na decyzję nowych władz Litwy oczekuje inwestor strategiczny projektu, japoński koncern Hitachi. _ - Hitachi jest poważnym koncernem, nie będzie się miotał, zaczeka na decyzję litewskich polityków _ - powiedział Nauseda.

Jego zdaniem, znacznie ważniejsze jest teraz, jak wynik referendum przyjmą Łotwa i Estonia, partnerzy regionalni projektu. Nauseda ocenia, że jeżeli partnerzy zrezygnują z udziału w budowie elektrowni, Litwa finansowo nie udźwignie takiego ciężaru.

Szacuje się, że koszt budowy siłowni wyniesie od 4,6 mld euro do 5,2 mld euro. Jej eksploatacja ma się rozpocząć w latach 2020-2022. Nowa elektrownia atomowa ma powstać na północy kraju w miejscowości Wisaginia (Visaginas).

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą nowej atomówki. Będzie referendum Opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna przekazała ponad 770 tys. podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum o przyszłości energetyki jądrowej w kraju.
Hitachi postawi im elektrownię atomową Inwestorem strategicznym dla nowego projektu ma być japoński koncern Hitachi.
Polacy chcą nowej atomówki u sąsiadów Polska wykazuje chęć powrotu do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie - informują litewskie media.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)