Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Elżbieta II prosi o więcej pieniędzy

0
Podziel się

Królowa brytyjska wydaje rocznie 15 mln funtów, a dostaje z budżetu niecałe 8 milionów.

Elżbieta II prosi o więcej pieniędzy
(NASA/Bill Ingalls)
bEhGfMtN

Brytyjskiej królowej nie wystarcza pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z pełnieniem oficjalnych obowiązków głowy państwa, a przy obecnym poziomie wydatków jej awaryjny fundusz wyczerpie się w 2012 roku - donosi brytyjski tygodnik _ Sunday Telegraph _.

Gazeta ujawnia, że dwór królewski prowadzi na wysokim szczeblu rozmowy z rządem na temat podwyższenia tzw. Listy Cywilnej, której wysokość ustalana jest raz na dziesięć lat przez parlament i ma na celu utrzymanie monarchy i dworu.

Według _ Sunday Telegraph _ skarbnik dworu królewskiego Alan Reid powiedział wysoko postawionym urzędnikom, że faktyczne wydatki Elżbiety II sięgają blisko 15 mln funtów rocznie, a więc o około 7 mln więcej, niż wynosi jej roczna zapomoga przyznawana w ramach Listy Cywilnej.

bEhGfMtP

Niedobór pokrywa rezerwa, którą utworzyły oszczędności wygospodarowane z Listy Cywilnej w latach 1990-2000 i następnie zainwestowane. Jednak przy obecnym poziomie wydatków rezerwa wyczerpie się w 2012 roku, gdy Elżbieta II będzie obchodzić 60. rocznicę swego panowania.
_ Elżbieta II zawsze była uwrażliwiona na opinię publiczną i ministrowie obawiają się, że duży wzrost sumy pieniędzy rozdysponowywanej w ramach Listy Cywilnej w okresie ekonomicznego kryzysu i zaciskania pasa przez poddanych może się dla monarchii okazać PR-owską katastrofą _ - zaznaczyła gazeta.

Finansowanie monarchii oparte na Liście Cywilnej przewiduje, że monarcha i jego małżonek otrzymują roczną zapomogę, obecnie w wysokości 7,9 mln funtów, w zamian za przekazanie państwu przychodu z dóbr królewskich (Crown Estates).

Wydatki innych członków rodziny królewskiej z racji pełnienia funkcji państwowych, jak również ich wydatki na personel administracyjny pokrywa parlament. Elżbieta II refunduje je parlamentowi z dochodów z jej prywatnych posiadłości ziemskich - księstwa Lancasteru (Duchy of Lancaster), ale odpisuje je od podstawy opodatkowania.

bEhGfMtV

Lista Cywilna została ustalona na obecnym poziomie w 1990 r. i przedłużona bez zmian do końca obecnego roku. W tym czasie inflacja (w ujęciu RPI uwzględniającym ruchy cen na rynku nieruchomości) wzrosła o 80 procent.

Wcześniej media donosiły o tym, że dwór królewski nie ma środków na remonty pałaców, a roczna zapomoga od ministerstwa kultury w wysokości 15 mln funtów jest niewystarczająca.

Rozmowy na temat jej wysokości na kolejne dziesięć lat muszą się zakończyć w najbliższych miesiącach tak, by odpowiednie ustalenia mogły się znaleźć w preliminarzu budżetowym na następny rok obrachunkowy, przedstawianym w październiku.

Komunikat w sprawie Listy Cywilnej rząd ogłosi 23 czerwca, nazajutrz po nadzwyczajnym budżecie, w którym przedstawi dalsze szczegóły cięć wydatków publicznych i prawdopodobnie ogłosi o nowych podatkach. Redukcja deficytu finansów publicznych i długu jest priorytetem obecnej koalicji konserwatystów z liberałami.

bEhGfMtW

Całkowity koszt utrzymania monarchii obejmujący podróże i utrzymanie nieruchomości (nie obejmujący kosztów zapewnienia osobistego bezpieczeństwa, które ukryte są w rozliczeniach policyjnych) w ostatnim roku obrachunkowym 2008-09 wyniósł 41,5 mln funtów i rok do roku wzrósł realnie o 1,5 procent.

bEhGfMuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)