Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Film o Wałęsie. Pokaz obrazu w amerykańskim Kongresie

0
Podziel się:

Dzisiaj w Kongresie w Waszyngtonie będzie miał miejsce uroczysty pokaz filmu Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei.

Film o Wałęsie. Pokaz obrazu w amerykańskim Kongresie
(East News)
bECMjxEB

Dzisiaj w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie będzie miał miejsce uroczysty pokaz filmu Andrzeja Wajdy _ Wałęsa. Człowiek z nadziei _, z udziałem byłego prezydenta Polski oraz amerykańskich parlamentarzystów.

To właśnie tutaj, w 1989 roku Lech Wałęsa jako prezydent Rzeczpospolitej wygłosił słynne przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu.

Pokazuje to kulminacyjna scena _ Człowieka z nadziei _. Wałęsa występuje, jako lider narodu, który wywalczył wolność, i jako trzeci w historii cudzoziemiec nie piastujący żadnego urzędu. 24 lata temu, 15 listopada 1989 roku angielski tekst przemówienia Włęsy czytał polski dziennikarz Jacek Kalabiński.

bECMjxED

W filmie _ Wałęsa. Człowiek z nadziei _ główny bohater został pokazany jako człowiek, który zmienił bieg historii, ale też - mąż i ojciec. Twórcy przypominają Sierpień 1980 roku, gdy Wałęsa stanął na czele strajku, który doprowadził do powstania związku zawodowego _ Solidarność _, pokazano też między innymi okres internowania w Arłamowie oraz przyznanie Nagrody Nobla. Końcowa sekwencja to przemówienie w Kongresie.

Film jest polskim kandydatem do Oscara w w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Jest to ostatnia część trylogii Andrzeja Wajdy, po _ Człowieku z marmuru _ i _ Człowieku z żelaza _. Światowa premiera filmu odbyła się 5 września na festiwalu w Wenecji

Rolę Lecha Wałęsy zagrał Robert Więckiewicz, a Danuty Wałęsy - Agnieszka Grochowska. W obsadzie znalazło się łącznie ponad stu aktorów. Scenariusz napisał Janusza Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, muzykę skomponował Paweł Mykietyn.

To czy kinowa biografia Wałęsy uzyska nominację do Oscara, okaże się 16 stycznia, gdy zostanie ogłoszona lista nominowanych do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej.

bECMjxEJ

Czytaj więcej w Money.pl

bECMjxFe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)