Notowania

finanse kościoła
13.03.2012 12:07

Finanse Kościoła i pedofilia. O tym dyskutują księża

To już nie są tematy tabu. Te kwestie księża przedyskutują na dwudniowym zebraniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

_ - Nie chcemy niczego ukrywać, bo wiemy, że byśmy robili krzywdę Kościołowi, ludziom _ - powiedział abp Michalik. O nowym dokumencie społecznym KEP i nowej ewangelizacji, dyskutować będą biskupi podczas dwudniowych obrad Episkopatu Polski, które rozpoczęły się w Warszawie.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik (na zdjęciu) powiedział dziennikarzom, że biskupi podejmą definitywną decyzję ws. dokumentu społecznego. Dodał, że został on skonsultowany z _ najwybitniejszymi socjologiami _. _ - Jest to dokument na temat sytuacji społecznej, ekonomicznej i politycznej _ - podkreślił.

Dokument społeczny KEP, który ma być zatwierdzony podczas obrad przez biskupów, odnosi się - jak powiedział sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak - do kwestii związanych z uczestnictwem katolików w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Zamieszczony w nim zostanie też apel do polityków i mediów oraz wskazania moralne odnoszące się do rzeczywistości, w której na co dzień znajdują się księża i katolicy świeccy.

Podczas obrad będą też podejmowane zagadnienia związane z finansami Kościoła, a więc także dotyczące dóbr materialnych, które zostały zabrane Kościołowi przez państwo. Biskupi dokonają też oceny bieżącej sytuacji społeczno-politycznej kraju; jednym z tematów ma być kwestia Funduszu Kościelnego.

Jak powiedział rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch, biskupi mają przyjąć także wskazania dotyczące postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o pedofilię. Nową wersję dokumentu w tej sprawie przygotowała Rada Prawna Episkopatu.

_ Nie chcemy niczego ukrywać, bo wiemy, że byśmy robili krzywdę Kościołowi, ludziom _ - powiedział abp Michalik. Dodał, że Kościołowi zależy, by dzieci były chronione przed tego typu patologiami. Dodał, że jest otwarta droga do przeniesienia do stanu świeckiego takiego księdza, który dopuszcza się czynów pedofilskich. _ Stolica Apostolska jest bardzo otwarta w tej sprawie _ - podkreślił.

W obradach uczestniczą przedstawiciele Episkopatów m.in. z Francji, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Czech, Rosji, Litwy, Białorusi i Kazachstanu.

Czytaj więcej o problemach Kościoła
To ostry konflikt między państwem a Kościołem Jego zdaniem te zmiany w ogóle nie są potrzebne. Przecież wszystko dobrze działa.
Kościół dostał od rządu 720 milionów złotych Rząd chce zaoszczędzić na Funduszu Kościelnym i kapelanach. To kosmetyka, setki milionów złotych płyną gdzie indziej.
Pedofilia w Kościele. Raport opublikowany Autor podaje liczne dowody na to, że biskupi w poszczególnych diecezjach wiedzieli o najbardziej gorszących przypadkach księży-pedofilów i przez lata nie myśleli o tym, by je zgłosić.
Tagi: finanse kościoła, kościół, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz