Notowania

strajki we francji
08.02.2011 15:39

Francja: Sarkozy kontra prawnicy 0:1

Protest francuskich sędziów, prawników i adwokatów trwa od piątku. Odwołano rozprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*We Francji rozszerza się protest środowiska prawniczego, które jest oburzone krytyką ze strony prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. W następstwie prawniczych protestów w kilkudziesięciu francuskich sądach odwołano rozprawy. *

Trwający od piątku protest sędziów, adwokatów i innych pracowników sądownictwa objął już wiele miast, m.in. Nantes, Lyon i Bordeaux. Przełożono tam zaplanowane na ten tydzień rozprawy z wyjątkiem tych, które muszą odbyć się w trybie pilnym. Według agencji AFP, strajk objął około 50 sądów, a w 30 innych, w tym w Paryżu, odbywają się walne zebrania w sprawie przyłączenia się do tego protestu.

Pracownicy sądownictwa są oburzeni wypowiedzianymi w ubiegły czwartek słowami francuskiego prezydenta. Sarkozy napiętnował wtedy w przemówieniu wygłoszonym w Orleanie _ poważne niedomagania _ w wymiarze sprawiedliwości i policji. _ Błędem _ nazwał wypuszczenie na wolność wielokrotnego recydywisty, Tony'ego Meilhona, który jest głównym podejrzanym o porwanie i zamordowanie 18-letniej Laetitii w Pornic (zachodnia Francja). Odnalezienie zwłok młodej kobiety zbulwersowało kilka dni temu całą Francję.

Wypowiedź szefa państwa wywołała natychmiast oburzenie sędziów, którzy podkreślają, że szef państwa już nie po raz pierwszy ingeruje w ich pracę i podważa ich kompetencje.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t129463.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;pomylil;alzacje;z;niemcami,11,0,756235.html) Sarkozy pomylił Alzację z Niemcami
W poniedziałek premier Francois Fillon określił tę _ frondę _ sędziów jako _ przesadną reakcję _ i wezwał ich do _ odpowiedzialności _. W jego przekonaniu, ta rewolta _ nie zostanie zrozumiana przez Francuzów _.

Słowa premiera nie uspokoiły jednak nastrojów w wymiarze sprawiedliwości. Na najbliższy czwartek związkowcy sądownictwa zapowiedzieli już w całym kraju manifestacje. Domagają się zaprzestania przez prezydenta Sarkozy'ego bezpodstawnych, w ich przekonaniu, _ oskarżeń _ pod adresem sądownictwa i organów ścigania. Do czwartkowych demonstracji mogą także dołączyć policjanci, którzy podobnie, jak prawnicy, poczuli się dotknięci krytyką ze strony prezydenta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t111486.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miliony;francuzow;przeciw;reformie;emerytur,174,0,680878.html) Miliony Francuzów przeciw reformie emerytur _ Dłuższa praca życie skraca, Sarkozy na emeryturę! _ Protestowano w całym kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t46503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poligamisci;we;francji;nie;utraca;obywatelstwa,88,0,671320.html) Poligamiści we Francji nie utracą obywatelstwa Kara taka będzie grozić natomiast za napaść na policjanta - zapowiedział prezydent Sarkozy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;wypowiada;prawdziwa;wojne;przestepcom,231,0,646887.html) Sarkozy wypowiada "prawdziwą wojnę" przestępcom Autorytet prawa musi być szanowany - ostrzega prezydent.
Tagi: strajki we francji, francja, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz