Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuski zakładnik nie żyje? "Nie ma potwierdzenia"

0
Podziel się:

Nie ma potwierdzenia, że nie żyje francuski zakładnik Philippe Verdon, który według Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu został ścięty 10 marca w odpowiedzi na interwencję wojsk francuskich w Mali.

Francuski zakładnik nie żyje? "Nie ma potwierdzenia"
(Marie-Lan Nguyen/CC/wikipedia)

Nie ma potwierdzenia, że nie żyje francuski zakładnik Philippe Verdon, który według Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu został ścięty 10 marca w odpowiedzi na interwencję wojsk francuskich w Mali - oświadczył dzisiaj szef MSZ Francji Laurent Fabius.

Jak pisze agencja AFP minister, który wypowiedział się w porannej audycji radia Europe 1, nie ukrywał zaniepokojenia o los Francuza. O egzekucji Verdona poinformowała 19 marca organizacja Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM), filia Al-Kaidy w Afryce Północnej.

Verdon był jednym z dwóch francuskich zakładników uprowadzonych w listopadzie 2011 roku w mieście Hombori na północy Mali. Według rodziny przybył do Mali w sprawach biznesowych; uprowadzono go z hotelu.

W sierpniu ubiegłego roku Verdon mówił w nagraniu wideo umieszczonym na jednej z mauretańskich stron internetowych o _ trudnych warunkach _, w jakich był przetrzymywany. Fabius, spytany o los pozostałych pięciu francuskich zakładników przetrzymywanych przez AQIM, odparł: _ Wszystkie informacje, jakich udzielamy, mogą zostać wykorzystane przez terrorystów. Jestem zdeterminowany w tej kwestii, lecz bardzo dyskretny _.

Francja podjęła interwencję w Mali w styczniu bieżącego roku, gdy islamistyczni rebelianci, którzy wcześniej opanowali północ kraju, posunęli się w kierunku jego stolicy Bamako. W Europie i USA wzbudziło to obawy, że islamiści mogą przekształcić Mali w bazę wypadową dla ataków terrorystycznych o zasięgu międzynarodowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Potwierdzili śmierć jednego z dowódcy Al-Kaidy Abdelhamid Abu Zeid zginął podczas operacji w masywie górskim Ifoghas przy granicy z Algierią, gdzie dżihadyści mają kryjówki.
Egzekucja francuskiego zakładnika. To odwet Filia Al-Kaidy w Afryce Północnej poinformowała o egzekucji francuskiego zakładnika w odwecie za interwencję Francji w Mali.
Terroryści zabijają zakładników. Zginął Francuz Denis Allex, przetrzymywany jako zakładnik od 2009 roku, został zabity wczoraj o godz. 17.30 czasu polskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)