Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Witelo Fund. Największy w Europie Środkowo-Wschodniej "fundusz funduszy" ruszy w tym roku

182
Podziel się:

Witelo - tak będzie się nazywał największy w Europie Środkowo-Wschodniej "fundusz funduszy", który będzie wspierał start up'y i innowacyjność. Jego powołanie w marcu zapowiadał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Fundusz będzie dysponował budżetem 500 mln zł. – Fundusz ruszy jeszcze w tym roku – powiedział money.pl Paweł Surówka, wiceprezes PZU Życie ds. inwestycji. Pierwsze mogą zostać ściągnięte do Polski fundusze venture capital z USA lub Izraela.

Witelo Fund. Największy w Europie Środkowo-Wschodniej "fundusz funduszy" ruszy w tym roku
(PZU)

Witelo – tak będzie się nazywał największy w Europie Środkowo-Wschodniej "fundusz funduszy", który będzie wspierał startupy i innowacyjność. Do dyspozycji będzie miał budżet 500 mln zł. – Ruszy jeszcze w tym roku – ujawnia rozmowie z money.pl Paweł Surówka, wiceprezes PZU Życie ds. inwestycji. Pierwsze mogą zostać ściągnięte do Polski fundusze z USA lub Izraela. W projekt zaangażowani się wiceszefowie rządu Jarosław Gowin i Mateusz Morawiecki.

– Chcemy, żeby Witelo był funduszem działającym na całym świecie, by przyciągnął inwestorów do Polski – powiedział money.pl Paweł Surówka, wiceprezes PZU Życie ds. inwestycji podczas kongresu Impact'16. W czwartek na Kongresie ogłoszono szczegóły nowego "funduszu funduszy".

Jego powstanie już w marcu zapowiadał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Celem ma być wspieranie startupów i innowacyjności. W ramach Witelo Grupa PZU wraz z innymi prywatnymi inwestorami będzie ściągać najlepsze fundusze venture capital do Polski. Współpracować z nim ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Początkowy budżet Witelo Fund to 500 mln zł. Grupa PZU wyłoży 50 mln euro.

- Dziś tylko 1/3 najlepszych funduszy doprowadza do tego, że inwestycje w startupy kończą się powodzeniem. Cała reszta kończy się na planach. Pierwszym naszym celem była więc odpowiedź na pytanie, jak doprowadzić do tego, żeby najlepsze fundusze venture capital przyszły do Polski? – mówi Paweł Surówka.

- Tutaj nie chodzi tylko o kapitał i inwestycje, ale przede wszystkim o know-how, o to, że tylko niektórzy inwestorzy są w stanie zidentyfikować najlepsze pomysły i przeprowadzić je przez fazę koncepcji aż do gotowej spółki - precyzuje. I Witelo ma stać się inwestorem w tych funduszach i razem z NCBR stworzyć taki system motywacji, żeby rozważali swoje projekty i inwestycje w Polsce.

Jak ma działać największy „fundusz funduszy”?

PZU będzie się stawało inwestorem w wybranych funduszach venture capital - tych, które pretendują do miana najlepszych w segregowaniu pomysłów i wdrażaniu ich, a dodatkowo mają zamiar inwestowania w Europie. - Równocześnie powiemy im: jeżeli założycie spółkę w Polsce lub przeniesiecie ją do Polski, zostanie uruchomiona druga część programu, w której NCBR będzie brał udział w doinwestowaniu projektów w formie koinwestycji i grantów. To uczyni tę inwestycję jeszcze bardziej atrakcyjną. Fundusz będzie pomocą i wsparciem dla venture capital, żeby szybko i skutecznie otrzymały wsparcie z NCBR - wyjaśnia Surówka. - Chcemy otworzyć polski rynek na inwestorów z całego świata - dodaje.

Witelo Fund zacznie działać w tym roku. - Liczymy, że krótko po tym uda nam się przyciągnąć pierwsze spółki portfelowe, które będą korzystały ze wsparcia NCBR – deklaruje przedstawiciel PZU. W pierwszej kolejności Witelo Fund skieruje się w stronę inwestorów z USA i Izraela.

Nazwa funduszu nawiązuje bezpośrednio do pierwszego naukowca, który mówił o sobie, że jest Polakiem. Witelon, bo o nim mowa, był fizykiem, matematykiem, filozofem i optykiem żyjącym w XIII wieku. W jednym ze swoich traktatów napisanych po łacinie napisał: "z moich stron, czyli z Polski". Wiele encyklopedii podaje nazwisko Erazm Ciołek, jednak część uczonych poddaje je wątpliwość, argumentując, że w XIII wieku nie funkcjonowały jeszcze nazwiska.

wydarzenie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(182)
pol
6 lat temu
Znowu rada starszych dobrej zmiany będzie decydować kto jest a kto nie jest godzien wsparcia
Rabin
6 lat temu
Nasze Szekle to Nasze Szekle!
bogdan19734
6 lat temu
To jest Jezus żydem czy nie? Ufacie mu czy nie
bogdan19734
6 lat temu
wiec to ty kłamca jesteś i kombinator
stańczyk
6 lat temu
duchy nazizmu z lat 30 wypływają jak g... na powierzchnię na fali propagowanego nacjonalizmu dzisiaj w Polsce. Masy frustratów z prowincji (jak wynika z zawartych w tym forum komentarzy) ubrane w mundurki z pochodniami znowu symbolem patriotyzmu. A już czuliśmy się nowoczesnym kulturowo i gospodarczo państwem Europy ale PIS nas z tej drogi skutecznie odepchnął i wtłacza do kręgu Putina jak Białoruś. Trzecie pokolenie już zapomniało o tym jak narodowy ( kulturowo) socjalizm (gospodarczo) czyli kwintesencja programu PIS doprowadziło narody do tragedii Ludowa demokracja niestety ale ruzumku nie ma ale ma głosy kupione za 500 zł kiełbasę wyborczą i obietnicę igrzysk i szubienic...
...
Następna strona