Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gafa Obamy oczami polityków. Będzie uchwała?

0
Podziel się:

Zobacz, jaką prawdę chce wtłaczać do głów poseł Joachim Brudziński.

Gafa Obamy oczami polityków. Będzie uchwała?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Polski MSZ powinien prowadzić bardziej ofensywną politykę, upowszechniającą za granicą prawdę o II wojnie światowe _j - uważa Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.

Politycy, którzy gościli w _ Salonie Politycznym Trójki _ odnieśli się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy, który wręczając pośmiertnie Janowi Karskiemu Medal wolności, użył sformułowania _ polskie obozy śmierci _.

Poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn zapowiedział, że jego partia wniesie projekt uchwały w tej sprawie. Poseł PiS Joachim Brudziński zapowiedział, że jego ugrupowanie może poprzeć tę uchwałę. - _ Skoro udało się Niemcom przez ostatnie kilkadziesiąt lat stworzyć taką narrację, że naziści nie mają korzeni narodowych, to wydaje mi się, że przy odpowiedzialnej polityce rządu, również udałoby nam się taką prawdę historyczną wtłoczyć do głów wszystkich _- mówi poseł. Jego zdaniem, Polska powinna rozpocząć długofalową i zakrojoną na szeroką skalę kampanię, upowszechniającą prawdę historyczną.

Szef klubu PO Rafał Grupiński uważa, że uchwała nie rozwiąże problemu. -_ To nie będzie miało wpływu na zmianę postaw _ - podkreśla poseł, którego zdaniem jeden dobrze zrobiony film dokumentalny, który dostałby nominację do Oskara jest lepszy niż 100 uchwał Sejmu.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD uważa natomiast, że Barack Obama powinien przeprosić. - _ Wierzę, że prezydent Barack Obama słowo przepraszam powie do publicznej przestrzeni _- mówi.

Zdaniem europosła PSL Jarsława Kalinowskiego, list prezydenta Obamy zamyka sprawę. Barack Obama napisał w liście, że żałuje, iż popełnił błąd, używając sformułowania _ polskie obozy śmierci _. Amerykański przywódca przyznał, że niechcący użył określenia, które sprawiło ból Polakom i które od lat Polacy próbują wyeliminować z dyskusji publicznej.

W liście prezydent przypomniał także odwagę żołnierzy polskiego ruchu oporu, oraz cierpienia, jakich Polacy doświadczyli pod _ brutalną niemiecką okupacją _. Napisał także, że celem nazistów było zniszczenie narodu i kultury polskiej, eksterminacja Żydów w Europie. Obama przypomniał, że Niemcy zabili około sześciu milionów obywateli Polski, w tym trzy miliony polskich Żydów.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk ostro do Obamy: To tak, jakby nie było Hitlera - _ Jeśli "polskie obozy śmierci", to z czyich rąk ginęli żołnierze USA? _ - pyta Donald Tusk.
W USA o gafie Obamy: Zdziwienie, szok, apele o... _ Straszliwa obraza _, _ dyplomatyczny kiks _ - nie milkną echa słów prezydenta USA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)