Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdzie jest Mursi? Pytają władze kolejnego kraju

0
Podziel się:

Władze Kataru wyraziły także zaniepokojenie falą aktów przemocy między zwolennikami obalonego szefa państwa,

Gdzie jest Mursi? Pytają władze kolejnego kraju
(Marzouk113/cc/wikimedia)
bETvkYrp

Władze Kataru, głównego sprzymierzeńca Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, wyraziły zaniepokojenie faktem, że obalony przez armię 3 lipca prezydent Mohammed Mursi jest wciąż przetrzymywany w nieznanym miejscu.

Rzecznik katarskiego MSZ oświadczył, że areszt prezydenta może oznaczać _ zagrożenie dla chwalebnej rewolucji z 25 stycznia _ 2011 roku, która obaliła reżim Hosniego Mubaraka. Władze Kataru wyraziły także zaniepokojenie falą aktów przemocy między zwolennikami obalonego szefa państwa, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego, i jego przeciwnikami. Od wybuchu wielkich demonstracji pod koniec czerwca w Egipcie zginęło już ponad 150 ludzi.

Rzecznik MSZ podkreślił też, że przezwyciężenie kryzysu w Egipcie powinno polegać na _ rozwiązaniu politycznym, opartym na dialogu w ramach jedności narodowej _. _ To nie może odbywać się w przypadku nieobecności jednej partii i przetrzymywania jej przywódców _ - oświadczył, odnosząc się do aresztowania przez tymczasowe władze Egiptu członków kierownictwa Bractwa po obaleniu Mursiego.

bETvkYrr

Zwolennicy Mursiego domagają się przywrócenia go na najwyższy urząd w państwie i argumentują, że to pierwszy egipski prezydent wybrany demokratycznie. Z kolei jego przeciwnicy oskarżają byłego prezydenta i jego ugrupowanie o zmonopolizowanie władzy i twierdzą, że skala protestów przeciwko Mursiemu dowodzi, iż utracił on prawo do sprawowania urzędu. Nowe egipskie władze nie zareagowały na apele ze strony USA i UE o uwolnienie Mursiego; zapewniają jedynie, że jest on dobrze traktowany.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach bombowy w Egipcie. 12 rannych Niezidentyfikowani napastnicy dokonali w środę nad ranem zamachu bombowego na posteunek policji w mieście Mansura, stolicy egipskiej prowincji Dakhalia położonej na północ od Kairu. Według komunikatu egipskiego MSW, 12 osób, w tym 5 policjantów zostało rannych.
Mansur przyrzeka przywrócić stabilność Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur powiedział, że niektórzy próbują wpędzić kraj w chaos
W Egipcie szykują się wielkie demonstracje Obie strony apelują o masowy udział w tych wystąpieniach.
bETvkYrS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)