Notowania

Główny obrońca Tymoszenko pozbawiony mandatu

Naczelny Sąd Administracyjny Ukrainy pozbawił mandatu Serhija Własenkę. Stało się tak pomimo poważnych ostrzeżeń ze strony USA i Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) Ukrainy pozbawił mandatu parlamentarnego Serhija Własenkę - głównego obrońcę odbywającej karę więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Stało się tak pomimo poważnych ostrzeżeń ze strony USA i Unii Europejskiej.

Z wnioskiem o pozbawienie Własenki mandatu poselskiego wystąpił przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak, argumentując, że deputowany łączy swe obowiązki w izbie z zawodem adwokata, czego zabraniają przepisy. Własenko wyjaśniał, że za obronę byłej premier nie pobiera honorarium i że zwrócił się do Rady Adwokackiej Ukrainy o unieważnienie legitymacji adwokackiej, aby nie było podstaw do - jak się wyraził - _ jakichkolwiek insynuacji politycznych _. Zarzucił też władzom w Kijowie, że przygotowują się do aresztowania go, aby pozbawić czołową opozycjonistkę kompetentnej pomocy prawnej.

Dzień wcześniej zaniepokojenie możliwością pozbawienia Własenki statusu deputowanego wyraziły USA i Unia Europejska. Departament Stanu podkreślał, że uznałby taką decyzję za podjętą z _ motywów politycznych _.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele ostrzegli we wtorek władze Ukrainy przed decyzjami pozbawiającymi mandatów parlamentarzystów, m.in. Własenkę. UE wezwała władze Ukrainy do rozwiązania tej sytuacji w sposób, który pozwoli uniknąć wrażenia, że dochodzi do nadużyć sądowych w celach politycznych. Przypomniano, że ostateczny skład ukraińskiego parlamentu musi odzwierciedlać rzeczywistą wolę ukraińskich wyborców.

Sprawa skazania na kary więzienia byłej premier Julii Tymoszenko i innych polityków opozycji spowodowała ochłodzenie stosunków między Brukselą a Kijowem, który czeka na podpisanie parafowanej w zeszłym roku umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu między UE a Ukrainą.

Od środowego orzeczenia NSA w sprawie immunitetu i mandatu Własenki nie można się odwołać. Opozycja zapowiada zaskarżenie wyroku w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Bójka w sądzie. Tymoszenko zapłaci grzywnę W sądzie doszło do bójki między służbami porządkowymi a deputowanymi opozycji, którzy głośno wyrażali swoje niezadowolenie z wyroku.
Nie poprosi Janukowycza o łaskę. Oto powód Jurij Łucenko - były ukraiński minister spraw wewnętrznych w rządzie Julii Tymoszenko, nie będzie prosić prezydenta o ułaskawienie. Jak powiedziała jego żona Iryna, oznaczałoby to przyznanie się do winy.
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz