Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gorączka złota niszczy lasy nad Amazonką

0
Podziel się:

To, co było jeszcze do niedawna synonimem dziewiczego środowiska i życia, światowym rezerwuarem nieskażonej wody i tlenu znika w zastraszającym tempie.

Gorączka złota niszczy lasy nad Amazonką
(Polaris Images/East News)
bEswsoet

Nagi, księżycowy krajobraz - pustynia i leje przesiąknięte trującą rtęcią w miejsce puszczy - gorączka złota i nielegalny wyrąb niszczą co roku 150 tys. ha lasów w peruwiańskim dorzeczu Amazonki po przejściu poszukiwaczy złota i ich koparek w regionie Madre de Dios.

To, co było jeszcze do niedawna synonimem dziewiczego środowiska i życia, światowym rezerwuarem nieskażonej wody i tlenu znika w zastraszającym tempie. To temat niespełna godzinnego, wstrząsającego amerykańskiego filmu dokumentalnego _ Złoto Amazonki _ pokazanego w niedzielę na festiwalu filmowym w Limie.

Do nakręcenia w ciągu trzech lat 26 godzin materiału, z którego powstał film, zaangażowano ze względu na wrogość okazywaną przez poszukiwaczy złota i gangi bogacące się na ich pracy dwóch doświadczonych amerykańskich korespondentów wojennych - Rona Haviva i Donovana Webstera.

bEswsoev

Towarzyszyli oni peruwiańskiemu biologowi Enrique Ortizowi, z którym przemierzali dziewicze terytoria dorzecza Amazonki.

Do wydobywania złota z dopływów Amazonki poszukiwacze używają potężnych koparek. Oprócz cennego kruszcu _ wypluwają _ one co roku na powierzchnię ok. 1000 ton rtęci, która bezpowrotnie zatruwa całe środowisko.

Jak na dawnych amerykańskich filmach, _ Złoto Amazonki _ ukazuje prawdziwe piekło na ziemi: kopaczy szukających szczęścia i wykorzystywanych przez mafijne gangi, demoralizowaną i rozpijaną miejscową ludność indiańską, burdele powstające wszędzie tam, gdzie znaleziono złoto.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam kobiety uginają sie od złotych ozdób Desfile da Mordomia to niezwykła parada, w której uczestniczą najbardziej poważane kobiety z jednej z portugalskich miejscowości.
Angielski bank przysłużył się nazistom Jak ujawniono w Londynie, nie tylko banki szwajcarskie mają niechlubną kartę współpracy finansowej z nazistami.
Brytyjski Bank sprzedawał zagrabione złoto W latach 1938 - 39 bank pośredniczył w sprzedaży kruszcu o wartości ponad 1,5 miliarda funtów.
bEswsoeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)