Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grabarczyk uratowany, siłami koalicji

0
Podziel się:

Minister Infrastruktury zostaje. W Sejmie przepadł wniosek o wotum nieufności, a także pomysł dnia pieszego pasażera.

Grabarczyk uratowany, siłami koalicji
(PAP/Paweł Kula)

Aktualizacja: 14:20

Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe uratowali głowę Cezarego Grabarczyka. W dzisiejszym głosowaniu za wotum nieufności wobec Grabarczyka było 192 posłów, a przeciw było 229 posłów. **Opozycja nie zdołała go odwołać.

W czasie odczytywania przez marszałka sejmu Grzegorza Schetynę wyników głosowania, na sali rozległy się brawa.

Oprócz SLD za odwołaniem ministra głosowały: PiS i PJN. Po głosowaniu poseł PiS Zbigniew Girzyński zaproponował, by Sejm uchwalił _ dzień pieszego pasażera _. Miałoby to być uczczenie zwycięstwa Cezarego Grabarczyka. * *

Zdaniem opozycji, minister Grabarczyk ponosi polityczną odpowiedzialność za chaos w związku z wprowadzaniem nowego rozkładu jazdy PKP. Do tego dochodzą problemy z budową dróg i autostrad oraz sytuacja w Poczcie Polskiej.

Podczas debaty opozycja mówiła też o ostatnim bałaganie na kolei, do którego doszło w trakcie noworocznych powrotów.

_ - Kolej zawiodła i ja także, jako nadzorujący ten rodzaj transportu, nie spełniłem oczekiwań - _powiedział minister infrastruktury podczas kilkugodzinnej debaty sejmowej nad wnioskiem o wotum nieufności wobec niego.

Grabarczyk przyznał, że opinii publicznej i pasażerom należą się wyjaśnienia, dlaczego kolej ponownie zawiodła w pierwszych dniach tego roku. Podczas fali powrotów ze świąteczno-sylwestrowych wyjazdów w pociągach panował tłok. Do niektórych składów pasażerowie wsiadali przez okna.

Opozycja: To skandal! Grabarczyk i tak musi odejść

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nazwał skandalem odrzucenie wniosku o wotum nieufności wobec Cezarego Grabarczyka. Jego zdaniem to pokazuje, że względy merytoryczne nie mają znaczenia w polskiej polityce.

_ - To jest skandal. To pokazanie, że względy merytoryczne nie mają żadnego znaczenia w obecnej polskiej polityce _ - powiedział po głosowaniu Jarosław Kaczyński.

_ - To jest problem nie jednego ministra, tylko tego rządu. Dla nas było od początku jego istnienia jasne, że nie jest zdolny do tego, żeby wykonywać swoje funkcje. Wiemy z kim mamy do czynienia. Bardzo duża część społeczeństwa, także mediów, miała inne zdanie. Sądzę, że w tej chwili niektórzy się zastanawiają _ - dodał prezes PiS.

Jak mówił, nie wie dlaczego premier Donald Tusk broni Grabarczyka. _ Nie mam tego rodzaju wiedzy. Sądzę, że premier doskonale zdaje sobie sprawę, że jego rząd powinien podać się do dymisji _ - powiedział Kaczyński.

Zwyciężyła sejmowa arytmetyka, a nie merytoryczne argumenty - tak SLD ocenia głosowanie. Wiesław Szczepański zapowiedział, że Sojusz zaprezentuje w najbliższym czasie dowody na niekompatencję ministra Grabarczyka.

Szef SLD Grzegorz Napieralski nie krył oburzenia, że po głosowaniu, minister Grabarczyk dostał bukiet czerwonych róż. Dodał, że głosowanie przegrała nie tylko opozycja, ale i Polacy, którzy - jak podkreślał - chcą normalności.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:

Poseł klubu Polska Jest Najważniejsza, Paweł Poncyljusz krytykuje decyzję koalicji i zaznacza, że błędy Cezarego Grabarczyka widać nie tylko na kolei, ale także na polskich drogach. _ - Jeśli specjalista od węglarek zarządza pociągami osobowymi to nie może być dobrze - _mówi Poncyljusz.

*POSŁUCHAJ PAWŁA PONCYLJUSZA: *

Cezary Grabarczyk jest ministrem infrastruktury w rządzie Donalda Tuska od 2007 roku. Już raz, w lipcu 2009 roku, opozycja złożyła wobec niego wniosek o wotum nieufności.

Posłowie PiS zarzucali ministrowi ciągłe zmiany w planie budowy dróg ekspresowych i autostrad, oszczędności budżetowe w resorcie infrastruktury i podniesienie opłat za winiety dla przewoźników. Wniosek został odrzucony.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t127947.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gigantyczne;straty;kolei;przez;rok;ponad;730;mln;zl,85,0,747605.html) Gigantyczne straty kolei. Przez rok ponad 730 mln zł Mimo miliardowych dotacji z budżetu, większość spółek PKP wciąż notuje straty. W Sejmie już jest ustawa, która może sprawić, że pociągi przestaną kursować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;swoi;na;pkp;przede;wszystkim;durnie,186,0,747962.html) Zwoliński: Swoi na PKP przede wszystkim, durnie! Prawo kolejowe mówi wyraźnie - Nie wychylać się. Na PKP niewiele się zmieni.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)