Notowania

katastrofa w smoleńsku
03.10.2010 14:30

Graś: Zaplanowano dwa loty do Katynia i nikt nie protestował

PiS: Gdyby była jedna wizyta, pewnie do tragedii by nie doszło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że przed 10 kwietnia sprawa rozdzielenia wizyt premiera i prezydenta w Katyniu nie budziła kontrowersji. Gdyby była jedna wizyta, pewnie do tragedii by nie doszło - ocenił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

_ - Kwestia rozdzielenia uroczystości i kwestia takiego, a nie innego sposobu udziału w tych uroczystościach premiera i prezydenta nie budziła nigdy w Kancelarii Prezydenta żadnych kontrowersji _ - powiedział Graś w Radiu ZET.

Jak zaznaczył, z prezydenckiej kancelarii _ nie docierały żadne sygnały, że to jest zły pomysł, wręcz przeciwnie, wszyscy ustalili, że w porządku, to jest najlepszy sposób, żeby polskiego piekiełka nie przenosić za granicę _. _ Nikt przeciwko temu przed 10 kwietnia nie protestował _ - podkreślił Graś.

Z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił jako _ niewątpliwie dziwne _, że doszło do podziału wizyt. _ Gdyby wizyta była jedna, w której uczestniczyłby prezydent RP, to pewnie do tragedii by nie doszło _ - zaznaczył.

Tygodnik _ Wprost _ na swojej stronie internetowej podał, że dotarł do dokumentu znajdującego się w aktach śledztwa ws. katastrofy 10 kwietnia, z którego wynika, iż polski rząd proponował również organizację uroczystości katyńskich w jednym terminie - z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska i premiera Rosji Władimira Putina.

Dokument to notatka sporządzona przez Michała Greczyłę z polskiej ambasady w Moskwie z lutowego spotkania na cmentarzu w Katyniu. Podczas spotkania sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik (który w imieniu rządu przygotowywał uroczystości, z przedstawicielami strony rosyjskiej) zaproponował dwa scenariusze obchodów - jeden z jednoczesnym udziałem Tuska i Kaczyńskiego oraz drugi z rozdzieleniem uroczystości. _ Rozmówcy ze strony rosyjskiej (...) stwierdzili, że wariant osobnych wizyt (...) byłby najbardziej korzystny z punktu widzenia organizacji uroczystości _ - _ Wprost _ przytacza fragment dokumentu.

Nikt nie widział problemu w organizowaniu dwóch delegacji

Rzecznik rządu komentując te doniesienia powiedział w Radiu ZET, że _ jest tak przyjęte w dyplomacji, że na zaproszenie premiera udaje się z oficjalną wizytą premier, a nie prezydent _.

_ - Pan premier Tusk został do tych oficjalnych obchodów zaproszony przez pana premiera Putina i dlatego dwie uroczystości się odbyły. Byłoby niezręczne wręcz - i nie ma takiej praktyki, nie jest to przyjęte w międzynarodowych relacjach - że prezydent korzysta z zaproszenia premiera. Prezydent korzysta z zaproszenia prezydenta _ - podkreślił Graś.

Przyszły doradca prezydenta Tomasz Nałęcz zwrócił się do największej partii opozycyjnej: _ nie udajcie państwo w PiS, że nie rozumiecie, że premier Putin by nie przyjechał z prezydentem Kaczyńskim _.

_ - Premier Rosji, z taką a nie inną przeszłością - przypomnijmy, z resortu, który przecież robił Katyń - zjawi się z polskim premierem na grobach katyńskich i powie to co powiedział - powinno (to) być rzeczą tak niesłychanie ważną i tak cenną, że powinniśmy na ołtarzu tej sprawy złożyć każdą ofiarę _ - zaznaczył Nałęcz.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) zgodził się z przyszłym doradcą prezydenta, wskazując, że obecność na uroczystościach osób, _ które były tak złośliwie antyrosyjskie _, mogłaby być problemem dla rosyjskiego premiera.

_ - Fakt, że jakaś tam walka o pierwszeństwo, kto szybciej wieniec złoży, kto piękniej złoży w Katyniu na pewno trwała _ - ocenił polityk SLD.

Z kolei szef klubu PSL Stanisław Żelichowski przypomniał, że przed 10 kwietnia wszyscy się zgodzili, że _ najważniejszą rzeczą jest uczczenie pomordowanych _.

_ - Gdybyśmy jeszcze na tle tych pomordowanych próbowali nasze fobie krajowe wprowadzać, to byłoby fatalnie dla wizerunku Polski. Stąd szukając kompromisu wszyscy uznali, że będą dwie wizyty _ - mówił. Jak podkreślił, _ nie było tu różnicy zdań _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t96301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przeszukaja;teren;katastrofy;centymetr;po;centymetrze,112,0,685936.html) Przeszukają teren katastrofy centymetr po centymetrze Polscy eksperci przyjechali ze Smoleńska. Za tydzień tam wrócą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t112138.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jutro;ruszy;budowa;zadaszenia;szczatkow;tu-154m,88,0,685912.html) Jutro ruszy budowa zadaszenia szczątków TU-154M Za tydzień pojawią się tam polscy archeolodzy.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, katyń, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz