Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gronkiewicz-Waltz zostaje. Zrozumiała jedną rzecz

0
Podziel się:

Znane są wstępne wyniki exit poll warszawskiego referendum. PiS mówi o łamaniu prawa wyborczego.

Gronkiewicz-Waltz zostaje. Zrozumiała jedną rzecz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bETuYBph

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy jest nieważne, bo do urn poszło zbyt mało mieszkańców stolicy. Ostatnie dane sondażowe TNS o mówią, że frekwencja wyniosła 26,8 procent. Spośród uczestników referendum 94,7 procent zagłosowało za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, przeciw było 5,3 procent. Badanie exit poll przeprowadził TNS Polska dla TVN 24 i TVP.

Aktualizacja 14.10.13 godz. 09:09

Aby referendum było ważne, swój głos musiało oddać co najmniej 389 tys. 430 warszawiaków, czyli ponad 29 proc. uprawnionych do głosowania w tym referendum. Maksymalny błąd w badaniu TNS Polska szacuje na 2 punkty proc.

bETuYBpj

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, by referendum w Warszawie było ważne, musiało wziąć w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz. Wówczas do urn poszło 649 tys. 49 osób. TNS Polska prowadziła podczas referendum badanie exit poll przed 150 losowo wybranymi lokalami.

- _ Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Warszawy. To dla mnie wyraz szczególnego zaufania, ale także mocne zobowiązanie do jeszcze bardziej wytężonej pracy _ - napisała prezydent Warszawy w przesłanym oświadczeniu.

_ - To referendum mi pomogło _ - zaznaczyła. Prezydent Warszawy podkreśliła, że dzięki referendum miała okazję zdać relację mieszkańcom Warszawy ze zmian, które wdrożono w ciągu ostatnich 7 lat.

_ - Zrozumiałam też jednak, że Warszawiacy oczekują nie tylko wielkich inwestycji w infrastrukturę, ale także rozmowy i dialogu. Wiem, że tego było dotąd za mało i to udało się zmienić _ - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

bETuYBpp

_ - Szczególnie dziękuję wszystkim tym, którzy w tę zmianę uwierzyli. Postaram się nie zawieść ich oczekiwań. Zobaczymy się za rok w trakcie prawdziwych wyborów _ - podkreśliła. Gronkiewicz-Waltz dodała, że od poniedziałku wraca do codziennej pracy nad _ naszym wielkim projektem: Zmieniamy Warszawę _.

Wynik warszawskiego referendum ciągle niepewny, ale jego inicjator ogłasza sukces. Burmistrz warszawskiego Ursynowa Piotr Guział, jeden z inicjatorów referendum, mówił po ogłoszeniu tych wyników, że są one korzystne dla przeciwników prezydent.

Jego zdaniem, władze miasta i państwa zaangażowały wszelkie środki, by inicjatywa się nie powiodła - _ Rzucili wszystko na co mieli wpływ, wszystkich którzy cokolwiek zawdzięczali władzy po to, by podeptać demokratyczne wartości - _mówił.

- _ Obywatele zaczynają czuć, że Polska nie należy do partyjnych klanów _ - tak referendum w Warszawie komentuje Paweł Kukiz. Muzyk i działacz społeczny był w sztabie organizatora akcji referendalnej Piotra Guziała. Zdaniem Kukiza nawet jeśli głosowanie nie będzie ważne, będzie to ważny sygnał dla rządzących - _ Obudził się czynnik obywatelski. _

bETuYBpq

Kukiz ma nadzieję, że w czasie kolejnych wyborów aktywność obywatelska się jeszcze bardziej zwiększy i wyborcy pokażą władzy żółtą kartkę - _ Wierzę w to, że za dwa lata nastąpi taki sojusz samorządów i uda się wprowadzić taką ilość posłów niezależnych, by wymusić zakończenie tego systemu klanowego poprzez zmianę konstytucji. Uda się wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze i wtedy będziemy mieli koniec z magdalenką i wtedy dopiero skończy się komuna w Polsce. _

PiS oskarża PO o psucie demokracji

PO prowadziła kampanię antyreferendalną, która złamała zasady konstytucji i standardy europejskie - ocenili politycy PiS po zakończeniu referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. _ Będziemy wyciągać z tego konsekwencje _- zapowiedział Adam Hofman.

Prezes warszawskiego PiS, Mariusz Kamiński powiedział, że _ zobaczyliśmy inną twarz PO (...), która przeprowadziła kampanię tak naprawdę sprzeczną z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi _. _ W Warszawie doszło do sytuacji, że to referendum de facto stało się jawne. Stało się jawne z tego powodu, że sam akt udziału w tym referendum oznaczał, że osoba, która bierze udział w tym referendum jest przeciwko rządowi, przeciwko władzy _ - dodał Kamiński.

bETuYBpr

Kamiński powiedział, że zgodnie z Kodeksem praktyk referendalnych Rady Europy _ podstawową zasadą, jaka musi obowiązywać w państwach europejskich przy przeprowadzaniu referendów lokalnych jest to, że władze innych szczebli, innych instancji zachowują całkowitą neutralność _. _ W Polsce Donald Tusk, Bronisław Komorowski podeptali tę fundamentalną zasadę, bezpośrednio ingerując i wzywając do określonych zachowań referendalnych, wzywając, żeby nie uczestniczyli mieszkańcy Warszawy w referendum _ - ocenił Kamiński.

Jego zdaniem kampania nawołująca by nie brać udziału w referendum miała w Warszawie, która jest miastem w dużej mierze urzędniczym, szczególne znaczenie. _ Nie chodzi tylko o administrację samorządową, która tu jest tak rozbudowana przez panią Gronkiewicz-Waltz, ale również o administrację rządową, o spółki skarbu państwa, o spółki komunalne, chodzi o nauczycieli _ - mówił Kamiński.

_ - Te osoby, w sposób skuteczny, de facto zostały pozbawione możliwości swobodnego wyrażenia opinii na temat władz Warszawy. Przez sam akt udziału w referendum określiłyby się jako przeciwnicy obecnego rządu. To jest sytuacja niedopuszczalna, to są standardy, które w Polsce nie mogą obowiązywać. To są standardy, mówiąc wprost białoruskie _ - stwierdził Kamiński.

Adam Hofman dodał, że PiS będzie _ wyciągać z tego dalsze konsekwencje _. _ Bo nie można dopuścić do tego, żeby psuto w Polsce demokrację, łamano standardy Rady Europy tylko dlatego, żeby utrzymać na stanowisku koleżankę partyjną, wiceprezes Platformy Hannę Gronkiewicz-Waltz _ - powiedział rzecznik PiS. Według niego niską frekwencję w referendum osiągnięto poprzez zastraszanie, a z _ referendum, które było świętem demokracji _ zrobiono _ referendum, w którym jawnie głosuje się: tak lub nie głosując lub zostając w domu _.

bETuYBps

PO: Dostaliśmy żółtą kartkę

_ To referendum było dla nas ostrzeżeniem _ - mówi Andrzej Halicki. Polityk Platformy skomentował wyniki referendum warszawskiego. Sondaże mówią o tym, że zabrakło okołu dwóch procent frekwencji, aby było ono ważne.

Andrzej Halicki uważa, że nie można tutaj mówić o pyrrusowym zwycięstwie - _ Dostaliśmy żółtą kartkę, ostrzeżenie. To referendum jest powodem żeby się zastanowić i wyciągać wnioski. Mam wrażenie, że od czerwca staramy się naprawić pierwszy podstawowy zarzut czyli słabszą komunikację z mieszkańcami. _

Poseł Halicki uważa, że niepotrzebnie warszawskiemu referendum nadano ogólnopolski charakter. Nie widział sensu wiązania odwoływania Hanny Gronkiewicz-Waltz z premierem Tuskiem. Uważa też, że referendum nie było żadnym katalizatorem działań pani prezydent. Działała ona zgodnie z kalendarzem - _ Ale faktem jest że bardzo dużo o Warszawie mówimy i też pewna presja jest potrzebna, by o niektórych rzeczach mówić. Niedawno wiedzieliśmy nawet jakie stawki za mieszkania komunalne są w Elblągu. Dziś już nikt nie pamięta. Dużo teraz wiemy o Warszawie i warszawiacy mogą na tym skorzystać. _

Frekwencja polem politycznej walki

Kwestia frekwencji w referendum od początku było dla zaangażowanych w kampanię partii sprawą kluczową. _ Zwolennicy prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie powinni iść na referendum, którego celem jest jej odwołanie _ - wielokrotnie przekonywał premier Donald Tusk. Szef rządu podkreślał, że nie namawia do bojkotu referendum w stolicy. - _ Bo w przypadku referendum nieuczestniczenie w referendum nie jest bojkotem, tylko jest stanowiskiem, jakie obywatel prezentuje _ - dodał.

_ - Kto idzie na referendum, przysparza szans tym, którzy chcą odwołać urzędującego prezydenta. Kto zostaje tego dnia w domu, mówi: _ prezydent miasta jest w porządku, nie uczestniczę w referendum, którego celem jest odwołanie, nie wybór prezydenta - _powiedział przedwczoraj Tusk . _

_ _

Podczas konwencji na warszawskiej Pradze, która zamknęła kampanię PiS przed referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy. Jarosław Kaczyński apelował o udział w referendum.

_ Ci, którzy chcą nam psuć to święto, (...) nie zwyciężą _ -podkreślił na spotkaniu prezes PiS. _ Kiedy wieczorem dowiemy się, że frekwencja była wystarczająca i pani prezydent zmieni swoje zadania, (...) to będzie piękne zakończenie święta _ - mówił. Kaczyński zaznaczył, że mieszkańcy Warszawy muszą mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście i dlatego powinni wziąć udział w referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jest instytucja referendum. Możemy i musimy z niej skorzystać - przekonywał.

Warszawiacy głosowali w 863 obwodowych komisjach, w tym w kilkudziesięciu obwodach odrębnych - w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. Każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum może w ciągu 7 dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia.

_ Czytaj więcej w Money.pl * [ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m130658.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/donald;tusk;konsekwentnie;naduzywa;wladzy,31,0,1398559.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Donald Tusk ciągle nadużywa władzy _ * [ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m79473.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/po;walczy;o;niska;frekwencje;w;referendum,224,0,1394656.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PO walczy o niską frekwencję w referendum * [ ( http://static1.money.pl/i/h/194/m262082.jpg ) ]
(http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mocne;uderzenie;przed;referendum;pis;ujawnia,227,0,1393891.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jarosław Kaczyński zaagituje na ulicach * [ ( http://static1.money.pl/i/h/93/m282205.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;na;podkarpaciu;miazdzaca;wygrana;,224,0,1378272.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wybory na Podkarpaciu: Miażdżąca wygrana... _

bETuYBpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)