Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grypa A/H1N1 u polskich granic

0
Podziel się:

Na Ukrainie kwarantanna - grypa zabiła już ponad 30 osób - kilka z nich świński wirus.

Grypa A/H1N1 u polskich granic
(PAP/Darek Delmanowicz)

Na Ukrainie wprowadzono kwarantannę, bo lawinowo rośnie liczba zachorowań na grypę. Zmarło już ponad 30 osób - jedną z nich zaatakował wirus świńskiej grypy. Polskie władze uspokajają: Liczba zachorowań na grypę nie rośnie, a służby są gotowe do ewentualną epidemią.

Ukraiński rząd ogłosił kwarantannę w 9 obwodach na zachodzie kraju i zdecydował o zamknięciu w całym kraju na 3 tygodnie wszystkich placówek oświatowych. Obecność wirusa tej grypy potwierdzono dotychczas u 11 hospitalizowanych osób. Co najmniej 1 z nich zmarła.

_ - Zleciliśmy także odwołanie wszystkich imprez masowych, łącznie z seansami kinowymi _ - powiedziała premier Julia Tymoszenko. Ogółem wskutek powikłań pogrypowych w ciągu niecałych dwóch tygodni śmierć poniosło ponad 30 osób.

Kwarantanna na Ukrainie
Według premier Tymoszenko kwarantanna obejmie położone przy granicy z Polską obwody lwowski i wołyński, a także obwód tarnopolski, iwano-frankowski, zakarpacki, czerniowiecki, rówieński, winnicki i chmielnicki.

- _ Informacje z przygranicznych województw potwierdzają, że jesteśmy przygotowani na wypadek wystąpienia A/H1N1 _ - zapewnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jego dyrektor Przemysław Guła podkreślił, że nasze służby są przygotowane na wypadek pojawienia się grypy:

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory w Polsce nie stwierdzono wzrostu zachorowań na grypę.

Rząd: Nie ma powodów do niepokoju

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller ocenia, że sytuacja na Ukrainie - w związku z grypą - nie jest jeszcze niepokojąca dla Polski._ - Nie mam żadnych przesłanek do tego aby mówić, że to są warunki, które powinny nas już niepokoić _ - zapewnia minister.

_ - Sytuacja po polskiej stronie granicy jest pod kontrolą - _ mówiEwa Kopacz. Minister zapewnia, że kontaktuje się z ukraińskimi służbami i ambasadorem tego kraju:

Ewa Kopacz powiedziała, że na razie nie ma potrzeby zamykania granicy polsko-ukraińskiej. Nie wykluczyła jednak takiego kroku, jeśli sytuacja się zaostrzy. Na razie minister zdrowia radzi unikanie podróży na Ukrainę, jeśli nie ma potrzeby.

Jednak lekarz i poseł opozycji w Mikrofonie *Money.pl *zaleca daleko idącą ostrożność. Bolesław Piecha uważa, że powinniśmy zakupić szczepionki

- T_ aka szczepionka kosztuje zwykle około 15 euro. W obecnej sytuacji, znacznej przewagi popytu nad podażą, cena może być jeszcze wyższa. Na początek, tak by tylko zabezpieczyć pracowników służby zdrowia i te grupy najbardziej zagrożone choćby dzieci, musielibyśmy zakupić około 5 milionów szczepionek - _uważa Piecha.

Jak sprawdził Money.pl, Polski rząd nie wie jednak nawet, ile może kosztować epidemia grypy. Być może czujność uśpił fakt, że od ponad sześciu lat roczna liczba przypadków grypy w Polsce nie przekracza miliona, choć nawet raporty Państwowego Zakładu Higieny otwarcie mówią, że oficjalne dane są mocno niedoszacowane.

źródło: meldunki epidemiologiczne Państwowego Zakładu Higieny
dane za rok 2009 do dnia 15 września

Na całym świecie A:H1N1 zabił już 5,7 tys. osób

Liczba osób zmarłych na całym świecie z powodu grypy A/H1N1 sięgnęła 5,7 tys. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 700 nowych zgonów (plus 14 proc.) - wynika z najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Poprzedni bilans organizacji mówił o 5000 zachorowań zakończonych śmiercią pacjenta w 195 krajach i terytoriach, odnotowanych od wykrycia wirusa w marcu-kwietniu. WHO nie podaje danych statystycznych dotyczących poszczególnych krajów.

Według WHO, najbardziej dotknięty chorobą jest kontynent amerykański, zwłaszcza na północ od równika, gdzie odnotowano 4175 potwierdzonych przypadków śmiertelnych; w ciągu ostatniego tygodnia przybyło 636.
Na region Azji i Pacyfiku przypada 1070 zgonów (42 nowe przypadki w tym tygodniu), a na Europę - 211 potwierdzonych przypadków (20 nowych).

Według innych danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w Europie (ECDC), od wybuchu epidemii w Europie zmarło ponad 290 chorych, a w Ameryce Północnej - ponad 1420, w tym 1004 w USA, prawie 330 w Meksyku i ok. 90 w Kanadzie. W Brazylii zanotowano ok. 1370 przypadków śmiertelnych, a w Argentynie - ponad 580.

W krajach europejskich najwyższy wskaźnik zachorowań odnotowuje się we Włoszech i Hiszpanii. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia w komunikacie z 29 października poinformowało, że w kraju tym wskaźnik zachorowań wynosi 182 na 100 tys. mieszkańców. Do 22 października odnotowano 63 zgony związane z A/H1N1.

Według włoskiego ministerstwa zdrowia wskaźnik zachorowań w tym kraju wynosi 380 na 100 tys. mieszkańców. Zachorowało ok. 230 tys. ludzi, a w wyniku powikłań zmarło 11.

W Wielkiej Brytania wskaźnik zachorowań wyniósł 43 na 100 tys. mieszkańców. Od wybuchu epidemii odnotowano 520 tys. przypadków zachorowań. Według najnowszych danych liczba zgonów sięgnęła 130. W Irlandii odnotowano 10 zgonów.
We Francji kontynentalnej zmarło 17 osób, w Norwegii - 13 - podało ECDC.

Pojedyncze przypadki zgonów odnotowano m.in. w Niemczech (3), Czechach (1), Rosji (4), na Węgrzech (4), w Belgii (5), Holandii (6), Portugalii (3).

Raport Money.pl
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)