Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hollande, Sarkozy? Są pierwsze wyniki

0
Podziel się

Francois Hollande ma wielkie szanse na to, by stać się pierwszym lewicowym prezydentem Francji po Francois Mitterrandzie.

Hollande, Sarkozy? Są pierwsze wyniki
(EastNews/Michel Spingler/AP/SPIN105)
bDzRLctN

Socjalista Francois Hollande po pierwszej turze wyborów uplasował się na dobrej pozycji do zdobycia prezydentury - komentuje na gorąco agencja AFP prognozy powyborcze.

Aktualizacja: 21.00

Agencja, oceniając szanse kandydata socjalistów na pokonanie w drugiej turze wyborów obecnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego podkreśla, że Hollande w decydującej turze może liczyć na głosy radykalnej lewicy i Zielonych, podczas gdy rezerwy prezydenta są mniejsze.

bDzRLctP

Tak więc, według AFP, 57-letni Francois Hollande ma wielkie szanse na to, by stać się pierwszym lewicowym prezydentem Francji po Francois Mitterrandzie (1981-1995).

Ponad 80-procentowy udział Francuzów w głosowaniu - podkreśla AFP - rozproszył obawy przed wysoką absencją wyborczą, której spodziewano się w związku z trudnościami, jakie przeżywają Francuzi wobec kryzysu gospodarczego.

Co to oznacza dla Polski?

Niezależnie od tego, kto zwycięży w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, każdy wybór Francuzów jest dobry dla Polski - uważa doradca prezydenta, profesor Tomasz Nałęcz.

bDzRLctV

Profesor Nałęcz podkreślił, że prezydent Bronisław Komorowski utrzymuje bardzo dobre stosunki zarówno z obecnym prezydentem Francji Nicolas Sarkozym, jak i z Francois Hollandem. Parę tygodni temu prezydent przyjął lidera socjalistów Francois Hollandea. Gościł również prezydenta Nicolas Sarkozyego.

_ - Niezależnie, kogo wybiorą Francuzi, będzie to prezydent zaprzyjaźniony z Polską i Polskę rozumiejący _ - podkreślił Nałęcz_ . - Stojący przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu książę Poniatowski - marszałek dwu narodów Polski i Francji będzie zadowolony z każdego wyboru _.

Niemal wszystkie przedwyborcze sondaże dają zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji kandydatowi socjalistów Francois Hollandowi. Wstępne wyniki zostaną podane o godzinie 20- stej.

Tak głosowali faworyciObecny prezydent głosował w budynku liceum w szykownej, XVI dzielnicy Paryża wraz ze swoją żoną Carlą Bruni-Sarkozy. Para prezydencka wyszła z głosowania w otoczeniu kamer i grupy dziennikarzy, po czym szybko odjechała limuzyną. Prezydent nie udzielił komentarza mediom.

bDzRLctW

Uważany za foworyta wyborów Francois Hollande zagłosował w Tulle w departamencie Correze w środkowej Francji, gdzie przez ostatnie kilka lat był merem.

_ Czekam na wyniki, jestem zmobilizowany, a przede wszystkim pełen szacunku dla Francuzów, którzy głosują. Dzisiejszy dzień będzie długi, będzie to ważny moment _ - powiedział Hollande po oddaniu głosu. Jak dodał, tegoroczne wybory we Francji będą miały znaczenie dla przyszłości Europy.

Hollande głosował wraz ze swoją partnerką, francuską dziennikarką Valerie Trierweiler.

Stacje telewizyjne we Francji pokazują relacje z lokali wyborczych, gdzie swe głosy oddali poszczególni kandydaci i gdzie do wieczora głosują zwykli Francuzi.

bDzRLctX

Na co wskazują sondaże?Większość przedwyborczych sondaży zapowiada przejście do drugiej tury Hollande'a i Sarkozy'ego z wynikami oscylującymi na poziomie odpowiednio 27-30 proc. oraz 25-27 proc.

Eksperci nie wykluczają niespodzianki, jaką może sprawić plasująca się na trzecim miejscu szefowa ultrakonserwatywnego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen z 14-16-procentowym poparciem.

Szef Frontu Lewicowego, skrajnie lewicowej koalicji, Jean-Luc Melenchon zajmował w sondażach czwartą pozycję z 13-14 proc. głosów, a za nim Francois Bayrou z ok. 10-proc. poparciem. Pozostałych pięciu kandydatów praktycznie się nie liczy.

Wybory we Francji. Kandydaci głosują

  • fot:
  • fot:
  • fot: [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif height=13 ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wybory-we-francji-kandydaci-glosuja-g416429.html)
bDzRLctY

W drugiej turze kandydat socjalistów wygrywa z obecnym prezydentem przewagą 10 pkt proc. Z różnych sondaży przed wyborami wynika, że Sarkozy może liczyć na 43-45 proc., a Hollande na 55-57 proc. głosów.

Do głosowania na dziesięciu kandydatów uprawnionych jest 44,5 mln Francuzów w tym liczącym 66 mln mieszkańców kraju. Na prowincji punkty wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 18, natomiast w wielkich miastach - dwie godziny później.

Oficjalne rezultaty zostaną ogłoszone najpóźniej do środy.

Czytaj więcej o wyborach we Francji
Sarkozy ma pomysł na wygraną w wyborach _ - Czuję wznoszącą falę - _ powiedział obecny prezydent Francji w najnowszym wywiadzie.
Wskazali, kto powinien rządzić Francją Socjalista jest zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich.
Hollande: Gospodarka dla sera Francois Hollande ma oryginalne pomysły na ożywianie gospodarki, między innymi powiększanie deficytu budżetowego.
bDzRLcuq
wybory
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)