Notowania

huragan
27.08.2011 14:22

Huragan Irene już nad USA. Ewakuacja w Nowym Jorku

W wyniku huraganu Irene zginęły już trzy osoby - mieszkańcy Karoliny Północnej. Swoje domy opuściło ćwierć miliona nowojorczyków, zamknięte są lotniska, nie działa komunikacja miejska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

[Aktualizacja 21:46]

Co najmniej trzy osoby poniosły śmierć w związku z nadejściem nad wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych huraganu Irene - podała agencja Reuters, powołując się na miejscowe władze.

Wszystkie nieszczęśliwe wypadki związane z żywiołem zdarzyły się w Karolinie Północnej. Ofiarami są mężczyźni. Jeden zginął uderzony odłamaną przez wichurę gałęzią drzewa, drugi został zmyty w czasie ulewy i najprawdopodobniej utonął, a trzeci zmarł na atak serca podczas zabezpieczania swojego domu przed nadejściem huraganu - poinformowała gubernator Karoliny Północnej, Beverly Perdue.

W nocy huragan dotrze do Nowego Jorku. W pięciostopniowej skali Irene ma teraz pierwszy stopień. Wieje obecnie z prędkością około 150 kilometrów na godzinę. Wichura oraz towarzyszące jej opady spowodowały zalania ulic i budynków, jak też przerwy w dostawach energii elektrycznej. Ponad 200 tysięcy osób nie ma prądu.

Irene słabnie, ale nadal zagraża

Huragan będzie się przesuwać na północ wzdłuż wybrzeża, przechodząc przez Wirginię, Maryland, Delaware, New Jersey. Jutro Irene dotrze do Nowego Jorku, aczkolwiek może to już nie być huragan, a tylko silny tropikalny sztorm. Fala powodziowa też nie będzie tak wysoka jak się obawiano. Wyniesie ona około 1,5 metra, co oznacza, że nie dojdzie do zalania Manhattanu. Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg przestrzegł jednak mieszkańców, że _ Irena _ wciąż jest groźna.

- _ Nigdy wcześniej nie zarządzaliśmy obowiązkowej ewakuacji, i nie czynilibyśmy tak, gdyby nie obawy, że ten huragan może być bardzo poważny w skutkach. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby przesunął się na wschód i uderzył w nas z mniejszą siłą, bądź w ogóle. Musimy zdać się na łaskę matki natury i wierzyć w najlepszy scenariusz, ale też przygotować się na najgorsze _ - powiedział Bloomberg.

**ZOBACZ, JAK NOWY JORK SZYKUJE SIĘ NA HURAGAN:

**

Burmistrz Nowego Jorku wezwał też mieszkańców, którzy przebywają w strefie ewakuacyjnej, by natychmiast ją opuścili. - _ To nie jest coś, z czym można igrać. Odmowa ewakuacji jest niebezpieczna, nierozsądna i niezgodna z prawem. Wzywamy wszystkich ze strefy ewakuacji by nie czekali na ostatnią chwilę do nadejścia huraganu i ulewy, nie czekali aż komunikacja miejska przestanie funkcjonować. Czas na ewakuację jest właśnie teraz _ - apelował.

Z Okęcia do Stanów nie poleciszWczoraj ewakuowano około ćwierć miliona mieszkańców Nowego Jorku - głównie tych, którzy zamieszkują najniżej położone tereny. Dotyczy to także mieszkańców Wall Street na Manhattanie, gdzie znajduje się siedziba amerykańskiej giełdy papierów wartościowych. W zdecydowanej większości ewakuowani zostali mieszkańcy pobliskiej Long Island. O godz. 18:00 zamknięto trzy największe lotniska w Nowym Jorku, a w całych Stanach odwołanych zostało około 7 tysięcy planowanych na weekend lotów.

Także polscy pasażerowie lecący do USA muszą liczyć się z utrudnieniami. Wiadomo na pewno, że z Okęcia nie wystartują trzy samoloty. LOT szacuje, że każdym miało polecieć około 200-250 pasażerów. Dziś zawieszone zostały rejsy na lotnisko imienia Johna F. Kennedyego i na Newark. Nie poleci także jutrzejszy samolot udający się na JFK - poinformował Andrzej Kozłowski z biura prasowego LOT-u. Osoby, których loty zostały odwołane powinny kontaktować się z punktem zakupu biletów i starać się o zmianę rezerwacji.

Czytaj więcej o huraganie Irene w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t155344.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/potezny;huragan;nadciaga;nad;stany;juz;licza;straty,29,0,897821.html) Potężny huragan nadciąga nad Stany. Już liczą straty Irene uchodzi za najgroźniejszy cyklon, jaki nawiedził wybrzeże Atlantyku od 1985 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stany;szykuja;sie;na;kataklizm;obama;wraca;z;urlopu,82,0,898130.html) Stany szykują się na kataklizm Największy od siedmiu lat huragan przejdzie nad obszarem zamieszkanym przez około 65 milionów ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t155220.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/huragan;irene;niszczy;bahamy;jest;coraz;blizej;wybrzezy;usa,95,0,896863.html) Potężny huragan niszczy wyspy i pędzi do USA Potężny huragan Irene, który przechodzi nad archipelagiem Bahamów, wyrządził niepokojące szkody na dwóch wyspach na południu. Huragan, który może nabrać większej intensywności, zbliża się do wybrzeży USA.
Tagi: huragan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz