Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii miałaby "nieprzewidywalne skutki"

0
Podziel się:

Interwencja zbrojna w ogarniętej wojną domową Syrii miałaby nieprzewidywalne konsekwencje dla całego regionu - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Interwencja w Syrii miałaby "nieprzewidywalne skutki"
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bEDBMTed

Interwencja zbrojna w ogarniętej wojną domową Syrii miałaby nieprzewidywalne konsekwencje dla całego regionu - powiedział dzisiaj w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że Sojusz jest bardzo zaniepokojony sytuacją w Syrii.

_ - Sytuacja w Syrii bardzo nas niepokoi, i to zarówno sytuacja humanitarna, jak i ryzyko, że ten konflikt rozejdzie się po regionie. Niepokoi nas także możliwość wykorzystania broni chemicznej. Społeczność międzynarodowa musi zatem szybko wypracować jakieś rozwiązanie _ - powiedział Rasmussen na spotkaniu z komisją spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego._ - Jedynym możliwym rozwiązaniem jest rozwiązanie polityczne, ale do tego potrzebujemy zgodnego głosu wspólnoty międzynarodowej _ - dodał.

Według szefa NATO często pada pytanie, dlaczego Sojusz nie zamierza interweniować w Syrii, tak jak w 2011 roku interweniował w Libii w trakcie rebelii przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego. _ - Jest jasna różnica między Libią a Syrią. W Libii mieliśmy mandat ONZ do podjęcia działań w celu ochrony ludności cywilnej przed atakami i zostaliśmy wsparci przez kraje regionu. Żaden z tych warunków nie jest spełniony jeśli chodzi o Syrię _ - powiedział.

bEDBMTef

_ - Syria to bardziej skomplikowane społeczeństwo - dodał Rasmussen. - Sądzę, że zewnętrzna interwencja wojskowa w tym kraju mogłaby mieć nieprzewidywalne reperkusje dla regionu. Dlatego wydaje mi się, że właściwym rozwiązaniem na przyszłość jest rozwiązanie polityczne _.

Rasmussen nie skomentował doniesień o dwóch przeprowadzonych w ostatnich dniach izraelskich atakach lotniczych na cele w Syrii. _ Widziałem doniesienia prasowe, ale wiemy, że nie doszło do takich działań na obszarach, które są ważne z punktu widzenia rozmieszczenia pocisków NATO w Turcji _ - powiedział. Na początku roku NATO rozmieściło pociski antyrakietowe Patriot w Turcji, na pograniczu z Syrią, aby chronić terytorium tureckie przed ewentualnym atakiem rakietowym z sąsiedniego kraju.

Według syryjskich władz izraelskie lotnictwo zaatakowało w piątek rano znajdujące się w Syrii składy z irańską bronią przeznaczoną dla bojowników libańskiego Hezbollahu. Następnie, w nocy z soboty na niedzielę, samoloty izraelskie przeprowadziły ataki na trzy obiekty wojskowe w okolicach Damaszku. Według źródeł libańskich ostrzelano wojskowy ośrodek badawczy Dżamraja, składy z bronią oraz jednostkę syryjskiej obrony przeciwlotniczej w miejscowości Sabura, w pobliżu autostrady Damaszek-Bejrut. W reakcji na izraelskie ataki rząd Syrii zwołał nadzwyczajne posiedzenie, po którym minister informacji Omran ez-Zubi powiedział, że obecnie _ wszystkie opcje są możliwe _.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria odpowie na ataki. Czeka tylko na... W ostatnich dniach Izrael dokonał dwóch ataków lotniczych na cele wojskowe w Syrii.
Rosja o broni chemicznej w Syrii. Wzywa do... Władze w Damaszku i rebelianci syryjscy oskarżają się nawzajem o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej w marcu i w grudniu ubiegłego roku.
Syria wypowie wojnę? "Wszystkie opcje są możliwe" Syryjski rząd podkreśla, że będzie bronił swoich granic. Czy zrobi to za wszelką cenę?
bEDBMTeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)