Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

IRA zapowiedziała ataki na Londyn

0
Podziel się:

Były wyższy dowódca Irlandzkiej Armii Republikańskiej przepowiada wznowienie zamachów na terenie Anglii.

IRA zapowiedziała ataki na Londyn
(lviggiano/CC/Flickr)

Były wyższy dowódca Irlandzkiej Armii Republikańskiej przepowiada wznowienie zamachów na terenie Anglii. W jego opinii grupy republikanów niepogodzonych z procesem pokojowym są zdecydowane rozszerzyć swoje akcje z Ulsteru na drugą stronę Morza Irlandzkiego.

Z tym ostrzeżeniem wystąpił były dowódca okręgowego IRA Shaun O'Callahan. Jak powiedział zamachy w Anglii miałyby uczcić zbliżającą się setną rocznicę powstania Wielkanocnego w Dublinie w 1916 roku. O'Callahan, który sam brał udział w 70 akcjach IRA i odsiedział 8 lat za dwa morderstwa wyszedł na wolność po zadeklarowaniu współpracy z rządem brytyjskim i mieszka teraz z rodziną w Anglii.

Przedstawił swoją analizę w czasie spotkania z ekspertami w Międzynarodowym Ośrodku Badań nad Radykalizacją przy Uniwersytecie King's Collage w Londynie. Szef ośrodka dr John Bill zgodził się, że marzeniem radykałów z IRA są eksplozje w Londynie, postrzeganym jako stolica okupanta. Choć obecnie nie maja oni tej samej sieci sympatyków w diasporze irlandzkiej.

Przewodniczący związku zawodowego północnoirlandzkiej policji Terry Spencer dodał, że w zeszłym roku na terenie Ulsteru doszło do ponad 80 republikańskich ataków bombowych i z bronią w ręku. Ostatnio sytuację zaogniła też radykalizacja bojowników protestanckich na tle sporu o zdjęcie brytyjskiej flagi z ratusza w Belfaście.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamachowiec zabijał policjantów w Rosji Akty przemocy są tam bardzo częste. Zazwyczaj ich ofiarami są policjanci i żołnierze.
Chciał wysadzić FED. Miał półtonową bombę Obywatel Bangladeszu przyznał się w czwartek przed amerykańskim sądem do usiłowania użycia broni masowego rażenia w domniemanym spisku w celu wysadzenia w powietrze oddziału Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA) w Nowym Jorku - za co grozi mu dożywocie.
Zaatakowali kwaterę główną policji Kirkuk leży na terenie irackiego Kurdystanu, gdzie znajdują się bogate złoża ropy naftowej.
KOMENTARZE
(0)