Notowania

sytuacja w iraku
06.08.2012 16:54

Irak i Kurdystan łagodzą napięcie na granicy z Syrią

Na granicy z Syrią, ogarniętą wojną domową, Bagdad i Kurdystan rozmieściły swoich żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Iracki rząd centralny i władze autonomicznego irackiego Kurdystanu zgodziły się złagodzić napięcie na granicy z Syrią i wycofać siły zbrojne ze spornego rejonu w pobliżu granicy - poinformował dziś przedstawiciel kurdyjskich sił zbrojnych.

Różnica zdań między zdominowanym przez Arabów rządem irackim a władzami autonomicznego Kurdystanu grozi zaostrzeniem się sporu w sprawie ropy wydobywanej na terenach kurdyjskich.

Na granicy z Syrią, ogarniętą wojną domową, Bagdad i Kurdystan rozmieściły swoich żołnierzy. Pojawiły się jednak problemy, ponieważ peszmergowie - kurdyjscy bojownicy o niepodległość Kurdystanu - zablokowali irackim żołnierzom drogę do granicy z Syrią, nie chcąc wpuścić ich na kurdyjskie terytorium przygraniczne.

Dżabbar Jawar, sekretarz generalny w kurdyjskim ministerstwie ds. peszmergów, powiedział po rozmowach z udziałem strony irackiej, kurdyjskiej i przedstawicieli USA, że peszmergowie i irackie wojsko zgodzili się wycofać po zakończeniu kryzysu dodatkowe siły, które wysłali w rejon Zummar. Zgodzili się też na nadzór istniejącej już wspólnej komisji nad przyszłymi operacjami na spornym terytorium.

_ - Irackie wojsko i peszmergowie z osobna wezmą odpowiedzialność za tereny, na których stacjonują, będą chronić granicę iracko-syryjską i złagodzą napięcie na głównych drogach w rejonie _ - głosi oświadczenie regionalnych władz Kurdystanu.

Jak podały kurdyjskie źródła rządowe, na złagodzenie sporu miały wpływ apele Waszyngtonu, wzywające do powściągliwości.

Stosunki iracko-kurdyjskie, będące stale potencjalnie zapalnym obszarem, pogorszyły się po wyjeździe w grudniu ostatnich amerykańskich żołnierzy i zlikwidowaniu neutralnego bufora między władzami centralnymi w Bagdadzie a lokalnymi kurdyjskimi w irackim Kurdystanie.

Długotrwały spór iracko-kurdyjski dotyczy terenów, do których roszczą sobie prawa i Arabowie i Kurdowie, oraz ogromnych złóż ropy naftowej, przyciągających do Kurdystanu koncerny naftowe Exxon i Chevron, co z kolei drażni Bagdad, który podkreśla swoje prawa do kontroli nad eksploatacją irackiej ropy.

Kurdystan, od 1991 roku cieszący się autonomią i mający własne siły zbrojne, poczyna sobie coraz śmielej. Lekceważąc władzę Bagdadu i starając się zwiększyć niezależność własnej polityki naftowej, prowadzi z Turcją, z którą graniczy od Północy, flirt w sprawie rurociągów.

Czytaj więcej w Money.pl
W Syrii jak w Iraku. Będzie interwencja? Syria jest jak Irak za czasów Saddama Husajna i również potrzebuje zewnętrznej interwencji, która umożliwi polityczną transformację i przetrwanie początkowego chaosu.
Rebelianci przejęli kontrolę nad granicami Syryjscy rebelianci dziś kontrolowali dwa z głównych trzech przejść granicznych z Irakiem, istotne dla zaopatrzenia ich w broń, i przejście graniczne z Turcją.
Irak zamyka główne przejście graniczne _ Mamy obawy dotyczące bezpieczeństwa, ponieważ przejście graniczne znalazło się poza kontrolą syryjskich władz i nikt nie wie, co się może zdarzyć. _
Tagi: sytuacja w iraku, bagdad, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz