Notowania

irak
03.01.2013 13:49

Irak: W Karbali zaczęły się obchody święta Arbain. Jest groźba ataków

Uroczystościom towarzyszą wzmożone środki bezpieczeństwa wywołane obawami przed zamachami terrorystycznymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Szyiccy pielgrzymi rozpoczęli w czwartek w irackiej Karbali obchody Arbain, jednego z ważniejszych dla tej społeczności świąt. Uroczystościom towarzyszą wzmożone środki bezpieczeństwa wywołane obawami przed zamachami terrorystycznymi.

Ulice uznawanego przez szyitów za święte miasta przyozdobiono czarnymi flagami i portretami imama Husajna, a z głośników słychać religijne śpiewy.

Święto Arbain Husajni, _ powrotu głowy Husajna _, w skrócie Arbain kończy 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa i syna protoplasty szyizmu, zięcia Mahometa, Alego. Zginął on w roku 680 w walce z wojskami kalifa Jazyda. Pielgrzymi z całego Iraku i z zagranicy upamiętniają przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i zarazem pochówku w Karbali.

_ - Przeciwstawiamy się terroryzmowi i podążamy za przykładem pokazanym w Karbali, jeśli chodzi o poświęcenie i odkupienie _ - przekonuje 40-letni Mohamed Swadi nawiązując do bitwy o Karbalę, która doprowadziła do powstania szyickiej wersji islamu. Rozdział szyitów i sunnitów dokonał się w wyniku sporu o władzę po śmierci Alego. Szyici nie uznali nowego kalifa. Prawowitymi następcamiË™MahometaË™dla szyitów są jedynie potomkowie Alego i córki proroka, Fatimy.

Mężczyzna dodaje, że przez 12 dni szedł do Karbali z portowego miasta Basra na południu kraju. _ To niewiele, jeśli chodzi o wyrażenie naszej miłości do imama Husajna _ - wyjaśnia.

Tłum szyickich pielgrzymów napłynął w ostatnich dniach z różnych stron Iraku do świętego miasta, wielu pieszo. Zdaniem władz w uroczystościach weźmie udział około 15 mln pielgrzymów, w tym 600 tys. z zagranicy, z 30 krajów.

Z obawy przed zamachami w rejon Karbali skierowanych zostało 35 tys. żołnierzy i policjantów. Na drogach ustawiono punkty kontrolne. Wprowadzono kontrolę z powietrza.

Jeszcze w środę w eksplozji samochodu-pułapki zginęło dwóch pielgrzymów idących do Karbali, a ośmiu zostało rannych - podały źródła policyjne i medyczne. Jak podkreśla agencja AFP, szyici, którzy stanowią w Iraku większość, często są celem zamachów organizowanych przez sunnickich rebeliantów, zwłaszcza przy okazji świąt religijnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak wielkiego protestu jeszcze nie było Tysiące sunnitów zgromadziły się w różnych miejscach Iraku na największych - jak się wydaje - demonstracjach od czasu zainicjowania tydzień wcześniej fali publicznych protestów przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi.
Po gwałcie studentki w kraju wrze, a premier... - _ Zapewniam, że dołożę wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim kobietom w tym kraju _ - obiecał premier Manmohan Singh.
Krwawy dzień. Prawie 50 ofiar serii ataków Co najmniej 48 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych w serii zamachów na irackie siły bezpieczeństwa i cywilów.
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz