Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran nie ugnie się przed światem

0
Podziel się:

Szef irańskiej dyplomacji zapowiedział, że Teheran nie zamierza przerwać rozwijania swojego programu nuklearnego.

Iran nie ugnie się przed światem
(EPA/PAP)

Irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki oznajmił, że apel francuskiego szefa MSZ do krajów Unii Europejskiej o zaostrzenie sankcji wobec Iranu był bezprawny. Zapewnił również, że Teheran nie zamierza porzucić swych nuklearnych aspiracji.

W tym tygodniu minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner rozesłał do szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej list z propozycją poszerzenia obowiązujących już wobec Iranu sankcji, szczególnie w sferze finansowej, jeszcze przed przyjęciem nowej rezolucji ONZ w sprawie programu atomowego Teheranu.

Irański szef MSZ uznał list Kouchnera za bezpodstawny i zapowiedział, że odpowie nań własnym pismem. "W najbliższych dniach wyślę mu list, a kopie przekaże jego europejskim odpowiednikom aby przypomnieć im, jak nielogiczne i bezprawne są komentarze Kouchnera" - mówił na antenie irańskiej telewizji Mottaki.

Szef irańskiej dyplomacji podkreślił także, że w kwestii programu nuklearnego Teheran nie zamierza ustąpić.

Państwa zachodnie chcą wymóc na Iranie zawieszenie jego programu atomowego, podejrzewając republikę islamską o zamiar potajemnego wyprodukowania broni jądrowej. Teheran zarzeka się, że rozwija jedynie cywilną energetykę atomową.

Rada Bezpieczeństwa ONZ już dwukrotnie nałożyła sankcje na Iran, ale miały one ograniczony charakter. Głosowanie w sprawie trzeciego pakietu restrykcji odbędzie się najwcześniej w listopadzie. Jednak USA wprowadziły dodatkowe, ostrzejsze niż ONZ sankcje i wezwały Unię Europejską do uczynienia tego samego.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)