Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran twierdzi, że przetestował dwie rakiety

0
Podziel się:

Rakieta skonstruowana przez irańskich ekspertów zniszczyła cele - powiedział rzecznik kierownictwa ćwiczeń admirał Mahmud Musawi.

Iran twierdzi, że przetestował dwie rakiety
(PAP/EPA)
bEElDPDp

Podczas ostatniego dnia ćwiczeń na wodach wokół cieśniny Ormuz Iran przetestował, jak twierdzi, pocisk dalekiego zasięgu Nur typu ziemia-ziemia - podała DZIŚ irańska telewizja. Wcześniej informowano o udanym teście rakiety Ghader typu ziemia-woda.

Według oficjalnej agencji Irna, Iran _ po raz pierwszy z powodzeniem przetestował pocisk dalekiego zasięgu Ghader _. _ Rakieta skonstruowana przez irańskich ekspertów zniszczyła cele _ - powiedział rzecznik kierownictwa ćwiczeń admirał Mahmud Musawi.

Jak piszą agencje, Ghader ma zasięg 200 km, jednak według irańskich mediów Musawi mówił, że zasięg powiększono i obecnie jest to już pocisk dalekiego zasięgu. Agencja dpa wyjaśnia, że o rakietach dalekiego zasięgu można mówić, gdy mają one zasięg od 3,5 tys. km.

bEElDPDr

Cytowany przez telewizję Musawi powiedział też, że wystrzelono także _ pocisk dalekiego zasięgu Nur _ (ziemia-ziemia) i pocisk antybalistyczny krótkiego zasięgu Nasr. Wczoraj wyjaśniał on, że Nur został wyposażony w _ udoskonalony system antyradarowy i system wykrywania celu _. Agencja AFP pisze, że ta rakieta ma zasięg 200 km.

W ostatnim dniu ćwiczeń uczestniczyli w nich obserwatorzy z Syrii, będącej najbliższym arabskim sojusznikiem Iranu. Strefa manewrów rozciąga się na 2 tys. kilometrów poza cieśninę Ormuz, obejmując otwarte wody Oceanu Indyjskiego i Zatokę Adeńską.

Celem ćwiczeń jest wypróbowanie zdolności irańskiej marynarki do zamknięcia tej strategicznej cieśniny, przez którą przepływa 40 proc. światowego morskiego transportu ropy.

W obliczu możliwego zaostrzenia międzynarodowych sankcji wobec Iranu w związku z jego kontrowersyjnym programem atomowym Teheran zagroził pod koniec grudnia zablokowaniem cieśniny Ormuz. Stany Zjednoczone zadeklarowały, że do blokady takiej nie dopuszczą.

bEElDPDx
Czytaj więcej o próbach rakietowych Iranu
Iran wystrzelił rakiety do Oceanu Indyjskiego Rakiety miały zasięg 1,9 tysiąca kilometrów. To pierwsza irańska próba wystrzelenia rakiet do morza.
Wielka Brytania oskarża Iran o próby rakietowe Iran przeprowadził potajemnie próby rakiet balistycznych, odpalając m.in. pociski zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych - powiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague. Iran zdementował to oświadczenie.
Iran chwali się bronią. Zagrozi Izraelowi? Irańska telewizja państwowa zaprezentowała po raz pierwszy podziemne silosy, które - według oficjalnego komunikatu - są gotowe do odpalania rakiet dalekiego zasięgu.
bEElDPDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)