Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia tnie wydatki i podnosi podatki

0
Podziel się:

Rząd Briana Cowena chce w ciągu czterech lat zaoszczędzić 15 miliardów euro.

Irlandia tnie wydatki i podnosi podatki
(ec.europa.eu)
bEUgpHNh

Irlandzki rząd ogłosi dziś plan oszczędności w budżecie. Aby ratować upadającą gospodarkę gabinet Briana Cowena (na zdjęciu) chce w ciągu czterech lat zaoszczędzić 15 miliardów euro.

Ma się tak stać dzięki cięciom wydatków i pensji, podwyżce podatków i znacznemu ograniczeniu świadczeń socjalnych. W Irlandii powszechnie uważa się, że budżet na 2011 rok będzie najcięższy od wielu lat.

Oszczędności dotkną większość Irlandczyków. Dla mieszkańców zielonej wyspy cięcia są trudne do zaakceptowania również dlatego, że jeszcze kilka lat temu Irlandia była _ celtyckim tygrysem _, dynamicznie rozwijającym się i drugim po Luksemburgu najbogatszym krajem w Europie.

bEUgpHNj

Ekonomista z Trinity College w Dublinie Charles Larkin podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że irlandzki kryzys zaczął się jeszcze dwa lata temu. Jego pierwszą przyczyną był boom na rynku nieruchomości. Deweloperzy w sposób niekontrolowany stawiali setki nowych budynków i zaciągali olbrzymie kredyty.

_ - Rynek nieruchomości był wówczas bańką mydlaną, którą w dodatku wypełniono łatwymi kredytami. We wrześniu 2008 roku okazało się, że sektor bankowy zaczął mieć problem z tymi kredytami, co w rzeczywistości oznaczało problemy z wypłacalnością. Wobec tego irlandzki rząd udzielił bankom gwarancji, poręczeń majątkowych. To doprowadziło nas do tego punktu w którym jesteśmy dzisiaj. Tak więc kryzys ekonomiczny w Irlandii istnieje tak naprawdę od końcówki 2008 roku, a to, co widzimy dzisiaj, to naturalne zakończenie tamtych wydarzeń _ - mówi Larkin.

Oprócz cięć w budżecie, Irlandia ma zaciągnąć 85 miliardów euro pożyczki z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Część z tych pieniędzy trafi do niewypłacalnych obecnie banków.

Część ekspertów krytykuje rząd za to, że ten zamierza wziąć pożyczkę z Brukseli, by w ten sposób spłacić wcześniejsze pożyczki, udzielone bankom.

bEUgpHNp
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t114762.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beda;ciecia;pensji;irlandzkich;ministrow,246,0,729590.html) Będą cięcia pensji irlandzkich ministrów Rząd Briana Cowena przedstawi jutro w parlamencie szczegóły cięć w budżecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t114765.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irlandzka;opozycja;przeciw;obnizce;minimum;placowego,38,0,726822.html) Irlandzka opozycja przeciw obniżce minimum płacowego Premier Irlandii Brian Cowen ma nadzieję, że niższa stawka skłoni firmy do zatrudniania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/85;mld;euro;dla;dublina;ue;zatwierdzila;pomoc,109,0,724589.html) 85 mld euro dla Dublina. UE zatwierdziła pomoc Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreśla ważność decyzji.
bEUgpHNK
KOMENTARZE
(0)