Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Isaac jest już depresją tropikalną. Nadal groźny

0
Podziel się:

Porywy wiatru nie przekraczają 55 km/h - podało amerykańskie centrum huraganów (NHC).

Isaac jest już depresją tropikalną. Nadal groźny
(PAP/EPA)

Burza tropikalna Isaac, przesuwająca się na północ Luizjany, została zdegradowana do kategorii depresji tropikalnej. Porywy wiatru nie przekraczają 55 km/h - podało wczoraj amerykańskie centrum huraganów (NHC). Utrzymuje się zagrożenie przerwania tamy.

W najnowszym biuletynie NHC poinformowało, że stany Luizjana i Missisipi w dalszym ciągu zmagają się z bardzo obfitymi opadami. Isaac, który pozostaje groźny, ponieważ może doprowadzić do wezbrania wód, a nawet powstawania tornad, powinien w piątek dotrzeć do stanu Arkansas, a w piątek wieczorem osiągnąć stan Missouri - twierdzi NHC.

W czwartek wieczorem (czasu polskiego) centrum Isaaca znajdowało się 55 kilometrów na północny zachód od miasta Monroe w północnej części Luizjany. Żywioł przemieszczał się z prędkością 19 kilometrów na godzinę.

Według agencji AP Isaac spowodował do tej pory dwie ofiary śmiertelne. Zginął kierowca ciężarówki, na którą spadło drzewo powalone podmuchem wiatru, a także mężczyzna, który pomagał znajomym usunąć samochód przed nadejściem Isaaca.

W związku z możliwością przerwania tamy na rzece Tangipahoa w Missisipi władze zarządziły w czwartek ewakuację 60 tys. ludzi mieszkających na zagrożonym terenie w tym stanie i w sąsiedniej Luizjanie.

W mieście Slidell, na północ od jeziora Pontchartrain w Luizjanie, wskutek spiętrzenia wód zatopione zostały setki domów. Ok. stu ludzi ewakuowano na pokładzie łodzi. W sumie wokół jeziora władze ewakuowały autobusami i specjalnymi samochodami ok. 3 tys. osób.

Według amerykańskiego departamentu energii w czwartek rano bez prądu pozostawało ponad milion mieszkańców Luizjany i Missisipi. Władze Nowego Orleanu zniosły w czwartek obowiązującą od zmierzchu do świtu godzinę policyjną - poinformowała AP. Godzina policyjna miała zapobiec plądrowaniu pozostawionego przez ewakuowanych dobytku.

Do wybrzeży Luizjany Isaac dotarł we wtorek wieczorem (czasu lokalnego) jako huragan pierwszej kategorii w pięciopunktowej skali Saffira-Simpsona.

Według pierwszych szacunków Isaac może oznaczać dla amerykańskiej gospodarki straty 2,5 miliarda dolarów. Straty spowodowane przez niszczycielski huragan Katrina z 2005 roku oszacowano na 125 miliardów dolarów.

Czytaj więcej o Isaacu
Huragan Isaac wciąż czyni spustoszenia Ekipy policji i wojska ratują ludzi uwięzionych tam na dachach i strychach domów.
Huragan Isaac osłabł. Już po najgorszym? Policja wciąż patroluje niemal opustoszałe ulice.
Nowy Orelan: Woda przedarła się przez wały Przedstawiciel władz Plaquemines, Billy Nungesser, powiedział CNN, że trzymetrowe wały wprawdzie wytrzymują, ale przelewa się przez nie woda.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)