Notowania

izrael
01.12.2011 19:46

Izraelczycy nie chcą broni atomowej

Wedle Centrum Polityki Bliskowschodniej Saban, 65 procent żydowskich obywateli Izraela wolałoby, żeby zarówno to państwo, jak i Iran nie dysponowały nuklearnym arsenałem masowego rażenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Większość Izraelczyków chciałaby, żeby ich kraj zrezygnował z posiadania broni atomowej w przypadku, gdyby Iran zamroził swój program jądrowy - wynika z najnowszego sondażu.

Wedle Centrum Polityki Bliskowschodniej Saban, 65 procent żydowskich obywateli Izraela wolałoby, żeby zarówno to państwo, jak i Iran nie dysponowały nuklearnym arsenałem masowego rażenia, oraz życzyłoby sobie, aby Bliski Wschód pozostawał strefą bezatomową.

Tylko 19 proc. ankietowanych jest za tym, żeby oba kraje miały broń atomową. Badanie wskazuje, że izraelska opina publiczna jest podzielona co do tego, czy Izrael powinien zaatakować Iran w celu zniszczenia instalacji związanych z jego programem jądrowym.

43 proc. izraelskich Żydów opowiada się za takim prewencyjnym uderzeniem, a 41 proc. jest przeciwnych tej opcji. Zupełnie inaczej wygląda nastawienie arabskich obywateli Izraela. Aż 68 proc. z nich nie zgadza się na atak, podczas gdy tylko 4 proc. jest za jego przeprowadzeniem.

Ale jednocześnie niemal połowa (48 proc.) arabskich Izraelczyków wyraża przekonanie, że Iran uzbrojony w broń atomową miałby negatywny wpływ na Bliski Wschód, a tylko 17 proc. - że pozytywny.

Saban zbadał też stosunek Izraelczyków do negocjacji pokojowych z Palestyńczykami. W opinii blisko dwóch trzecich badanych rząd izraelski powinien dążyć do zawarcia całościowego układu pokojowego z Palestyńczykami - opartego na uznaniu granic sprzed arabsko-izraelskiej wojny sześciodniowej z 1967 roku oraz na zasadzie, że Palestyna wybija się na niepodległość, ale pozostaje zdemilitaryzowana.

Więcej wiadomości z Izraela w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t138210.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nuklearny;iran;nie;do;przyjecia;ale;wojny;na;razie;nie;bedzie,117,0,979573.html) Wykluczają wojnę z Iranem. Na razie Izraelski minister obrony Ehud Barak wykluczył obecnie - jak podkreślił w publicznym radiu - atak na irańskie instalacje nuklearne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t153684.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/liban;ostrzelal;izrael;pierwszy;taki;incydent;od;wojny,243,0,977907.html) Ostrzał rakietowy Izraela. Pierwszy od wojny Wystrzelono łącznie cztery rakiety, z których jedna wyrządziła niewielkie szkody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t134231.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iran;grozi;atakiem;na;turcje;boi;sie;izraela;i;usa,180,0,976820.html) Iran grozi atakiem na regionalne mocarstwo Napięcia między Teheranem a krajami Zachodu zaostrzyły się po ujawnieniu, że Iran wciąż prowadzi tajne prace nad bronią jądrową.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz