Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaki plan w sprawie Iranu ma Netanjahu

0
Podziel się:

W tym tygodniu kwestia kryzysu relacji Izraela ze Stanami Zjednoczonymi przewijała się przez większość artykułów w lokalnej prasie.

Jaki plan w sprawie Iranu ma Netanjahu
(Remy Steinegger/World Economic Forum (CC BY SA 3.0))

Komentatorzy w izraelskiej prasie zwracają uwagę, że premier Izraela Benjamin Netanjahu pogodził się z możliwością porozumienia między światowymi mocarstwami a Iranem. W związku z tym Izrael musi przygotować ws. Iranu długofalową strategię.

_ - Netanjahu pogodził się z tymczasowym porozumieniem, które sześć mocarstw planuje podpisać z Iranem. Skupia się teraz na stałym porozumieniu, w sprawie którego negocjacje będą się toczyć przez następnych sześć miesięcy. Ale obawia się, że jak to miało miejsce w wielu innych przypadkach, tymczasowe porozumienie z Iranem może okazać się permanentne _ - pisze w swojej analizie na pierwszej stronie weekendowego dziennika _ Haarec _ Barak Rawid.

To być może wyjaśnia zmianę tonu Netanjahu, którą można było zaobserwować podczas wizyty w Moskwie, gdzie mówił, że Izrael chce _ pokojowego, dyplomatycznego rozwiązania (...). Ale to musi być prawdziwe rozwiązanie _.

Długofalową strategią nie powinno być grożenie wojną, tylko zajęcie miejsca przy stole negocjacyjnym - uważa były szef Mosadu Efraim Halewy. W opinii opublikowanej w czwartek w dzienniku _ Jerusalem Post _ Halewy pisze, że Izrael osiągnął już jeden sukces: zmusił społeczność międzynarodową, by uznała sprawę Iranu za wspólną, a nie tylko izraelską.

_ - Jeśli, jak mówi premier (Netanjahu), tylko Izrael jest odpowiedzialny za swój los, to musi poczuć się do tej odpowiedzialności przy dyplomatycznych rozmowach, a nie tylko na polu bitewnym _ - pisał Halewy.

Inny przedstawiciel służb specjalnych Lior Akerman z Szin Bet pisze w tym samym dzienniku, że Izrael oczywiście może przeprowadzić bardzo skuteczny atak na Iran - uszkodzić infrastrukturę, zniechęcić do pewnych działań, spowolnić program nuklearny, ale nie jest w stanie całkowicie go zniszczyć. W rezultacie Izrael spotkałaby międzynarodowa izolacja i potępienie.

W tym tygodniu kwestia kryzysu relacji Izraela ze Stanami Zjednoczonymi przewijała się przez większość artykułów w lokalnej prasie, a komentatorzy nie kryli rozczarowania reakcją USA - w ich opinii mało stanowczą - na przemówienie ajatollaha Alego Chamenei, w którym duchowny przywódca Iranu nazwał Izrael _ wściekłym psem _.

_ Świat popatrzył w inną stronę _ - pisał Dan Margalit w dzienniku _ IsraelHayom _, i dodał, że szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i amerykański sekretarz stanu John Kerry _ chcą porozumienia za każdą cenę _.

_ - Wysoko postawieni amerykańscy i izraelscy urzędnicy uważają, że niezgoda między Netanjahu a prezydentem USA Barackiem Obamą jest nie do przeskoczenia _ - pisał Rawid w _ Haarecu _. Netanjahu chciałby nakładać kolejne sankcje na Iran, aż ten _ zdemontuje każdą ostatnią wirówkę _. Biały Dom uważa, że podejście na zasadzie _ wszystko albo nic _ jest _ niebezpieczne _ i spowodowałoby, że _ Iran odrzuciłby negocjacje _ - dodaje Rawid.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)