Notowania

Jarosław Kaczyński
06.10.2012 17:46

Jarosław Kaczyński: Za pół roku PiS ogłosi nowy program rządzenia

- My się do władzy nie pchamy. Chcemy rządu neutralnego, który poprowadzi polskie sprawy w sposób inny - przekonywał prezes PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

*Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział Białymstoku, że w ciągu 6-7 najbliższych miesięcy jego partia zaprezentuje nowy program partyjny, program rządzenia dla przyszłego rządu Prawa i Sprawiedliwości. *

Mówił o tym po południu podczas otwartego spotkania z mieszkańcami Białegostoku. Prezes PiS odwiedza w sobotę województwo podlaskie. W południe był w Łomży, po wizycie w Białymstoku spotka się jeszcze wieczorem z mieszkańcami Suwałk. Kaczyński mówił, że jeździ po Polsce, by przekonywać Polaków do zmiany rządu, bo każdy może tej idei pomóc. Namawiał do aktywności, uczestnictwa w marszach niepodległości.

Lider partii opozycyjnej mówił, że w tym programie, nad którym prace już trwają, zostanie sprecyzowane, co każdy z ministrów w przyszłym rządzie PiS będzie miał do zrobienia.

Kaczyński mówił, że w Polsce _ jest przebudzenie _, a Polacy chcą zmian. Jego zdaniem metodą, na którą stawia, by odsunąć od władzy obecny rząd, jest rząd pozaparlamentarny. O zaprezentowanym już wcześniej kandydacie na szefa tego rządu prof. Piotrze Glińskim mówił, że to _ człowiek uczciwy i kompetentny _, nie będący _ człowiekiem PiS _, który ma szanse być tym _ trzecim _ na polskiej scenie politycznej, osobą, którą zaakceptują różni ludzie.

- _ On może skończyć tę tragiczną wojnę polsko-polską _ - powiedział. Dodał, że w najbliższych tygodniach będzie szukał poparcia dla Glińskiego, który - według niego - _ może wziąć na siebie odpowiedzialność za rządzenie w czasach kryzysu _, bo taki ktoś jest potrzebny.

_ - My się do władzy nie pchamy. Chcemy rządu neutralnego, który poprowadzi polskie sprawy w sposób inny _ - mówił prezes PiS. Podkreślał, że potrzeba _ solidnej pracy i świadomości Polaków _, że osoba stojąca na czele rządu i wszyscy, którzy jej podlegają pracują dla Polski i Polaków.

Pytany przez uczestników spotkania, czy Gliński mógłby być w przyszłości kandydatem PiS na premiera w wyborach w 2015 roku powiedział, że _ zwykle partia wybiera swojego kandydata _. - _ Nic na tym świecie nie jest zamknięte. Jeżeli ewolucja pana profesora będzie ewolucją ku Prawu i Sprawiedliwości, różnie może być _ - powiedział Kaczyński.

Według niego, gdyby profesor miał być premierem rządu technicznego, to _ do uzgodnienia _ jest na jaki czas, choć przy obecnych wynikach sondaży _ raczej preferowane byłyby 3 lata _.

Pytany o komentarz do najnowszego sondażu, który daje PiS 39 proc. poparcia i przewagę nad PO powiedział, że to nie pierwszy taki sondaż z przewagą nad Platformą Obywatelską, ale pierwszy z poparciem na poziomie 39 procent. _ - Takiego wyniku, żebyśmy mieli 39 proc. to rzeczywiście nie było _ - mówił Kaczyński.

Dopytywany, czy wynik tego sondażu nie oznacza, że PiS powinno dążyć do przyspieszonych wyborów, a nie zgłaszać konstruktywne wotum nieufności, tłumaczył, że samorozwiązanie Sejmu wymaga dwóch trzecich głosów, a takiego układu w Sejmie obecnie nie ma, a innym partiom się do wyborów nie spieszy.

_ - My próbujemy czegoś, co jest trudne, ale co różni ludzie, którzy nie są po naszej stronie, mogą uznać za racjonalne (rząd pozaparlamantarny). Mogą uznać, że także z ich punktu widzenia to będzie lepsze. I powtarzam, wierzę, że także w innych partiach są ludzie, dla których Polska jest ważna _ - mówił Kaczyński.

Według sondażu TNS Polska dla programu _ Forum _ TVP Info, PiS ma 39 proc. poparcia, PO 33 proc., SLD - 9 proc., i po 5 proc. Ruch Poparcia Palikota i PSL. Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie na reprezentatywnej próbie 1 tys. osób w dniach 3-5 października. 31 proc. badanych nie miało zdania, na kogo oddałoby swój głos, 21 proc. odpowiedziało, że nie chce brać udziału w wyborach.

Czytaj więcej w Money.pl
Konwencja PiS. Poznamy nowego premiera? Już jutro partia zajmie się prawnymi patologiami i zaprasza na dyskusję o służbie zdrowia oraz bezrobociu.
Pawlak o Kaczyńskim: On chce nas podzielić Prezes PSL gościł na wojewódzkim zjeździe partii w Zielonej Górze.
Platforma wyśmiewa propozycje Kaczyńskiego _ Gruszkami na wierzbie _ nazwała PO propozycje sformułowane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz