Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opozycja w rosji
21.12.2012 07:56

Jeden z głównych opozycjonistów w Rosji uslyszał nowe zarzuty

Opozycjoniście postawiono zarzuty oszustw finansowych i prania pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu postawiono nowe zarzuty oszustw finansowych i prania pieniędzy, o czym poinformował oficjalny przedstawiciel Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin.

Zarzuty postawiono także drugiemu oskarżonemu w sprawie - bratu Nawalnego Olegowi.W miniony piątek Komitet Śledczy (KŚ) wszczął dochodzenie przeciwko braciom Nawalnym i kilku innym osobom.

Bracia są podejrzani o zagarnięcie 55 mln rubli (1,8 mln dolarów) należących do pewnej firmy. Jak utrzymuje KŚ, większość tej kwoty wydali na własne potrzeby, a część, w celu legalizacji, wpłacili na rachunek innej firmy, której są współwłaścicielami.

To kolejne dochodzenie, które KŚ prowadzi przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu. W lipcu przedstawił mu zarzut spowodowania strat materialnych w przedsiębiorstwie Kirowles w obwodzie kirowskim w europejskiej części Rosji, gdzie w swoim czasie Nawalny był społecznym doradcą gubernatora Nikity Biełycha. Dochodzenie przeciw Nawalnemu w związku ze sprawą Kirowlesu wszczęto w maju 2011 roku. Rok później sprawę umorzono. Następnie postanowienie o jej umorzeniu uchylono.

36-letni Aleksiej Nawalny - adwokat, bojownik z korupcją i bloger - to jeden z przywódców protestów przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Stoi na czele wyłonionego w internetowym głosowaniu Komitetu Koordynacyjnego wypracowującego strategię dla antyputinowskiej opozycji.

Znany jest przede wszystkim jako bojownik o przejrzystość w biznesie. Od kilku lat nabywa mniejszościowe udziały w koncernach kontrolowanych przez państwo, a następnie na swoim blogu ujawnia wykryte w nich nieprawidłowości. Uruchomił też poświęcony korupcji portal RosPil.

O Nawalnym stało się głośno w 2010 roku, gdy określił putinowską Jedną Rosję mianem _ partii oszustów i złodziei _.

Odmówił kandydowania w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku. Jego zdaniem zmiana władzy w Rosji nastąpi nie w wyniku wyborów, lecz buntu _ szerokich mas ludowych _ przeciwko _ skorumpowanej wierchuszce _.

Czytaj więcej w Money.pl
Aresztowania opozycjonistów w Moskwie Organizując _ marsz wolności _ chcą przypomnieć Rosjanom, że minął rok od masowych demonstracji w obronie demokratycznych wyborów.
Uznali ich za "obcego agenta". Chcą pomocy Moskiewska Grupa Helsińska zwróciła się do potencjalnych rosyjskich darczyńców o pomoc finansową pozwalającą na dalsze funkcjonowanie tej najstarszej w Rosji organizacji pozarządowej.
Niepokoje w Rosji. Walczą o swoją wolność Partia Jabłoko nie chce maszerować razem z komunistami a radykalna lewica z liberałami.
Tagi: opozycja w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz