Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jesienią LOT będzie sprywatyzowany

0
Podziel się:

Każdy, kto zaproponuje dobre rozwiązanie, będzie atrakcyjny - mówi Aleksander Grad.

Jesienią LOT będzie sprywatyzowany
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Każdy, kto zaproponuje dobre rozwiązanie, będzie atrakcyjny - mówiAleksander Grad.

_ - Finalizowanie tego etapu jest zaplanowane na jesień tego roku i mam nadzieję że wtedy będą rozstrzygnięcia _ - powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Dodał, że obecnie trwają przygotowania do sprzedaży 49 procent akcji LOT i przygotowania do dalszego etapu prywatyzacji.

_ - Poszukujemy inwestorów i finansowych, i branżowych, i strategicznych, w Europie i poza Europą _ - powiedział Grad, dodając, że każdy, kto zaproponuje dobre rozwiązanie dla spółki, będzie atrakcyjny.

Na początku stycznia MSP informowało, że chce, aby drugi etap prywatyzacji PLL Lot polegał na znalezieniu inwestora, który oprócz nowych akcji spółki kupi też walory należące do syndyka masy upadłościowej Swissair.

Na przełomie roku MSP wycofało się z projektu wprowadzenia spółki na GPW w obecnym etapie przekształceń własnościowych firmy. Pierwotnie oferta publiczna PLL Lot miała się odbyć do końca lutego 2009 roku.

Obecnie 67,97 proc. akcji LOT-u posiada Skarb Państwa, a 25,1proc. akcji przewoźnika ma syndyk masy upadłościowej SAirLines BV, które w 1999 roku nabył od Skarbu Państwa szwajcarski holding SAirGroup, właściciel m.in. linii Swissair, które zbankrutowały w 2001 roku. Pozostałe 6,93proc. walorów to akcje pracownicze.

W 2009 roku strata operacyjna Lotu ma spaść o 380 mln zł do 120 mln zł, a w 2010 roku o 560 mln zł, dzięki czemu spółka ma zanotować 5 mln zł zysku operacyjnego.

W sierpniu Lot przewidywał 216-275 mln zł straty operacyjnej na koniec 2008 roku wobec 73 mln zł zysku operacyjnego w 2007 roku. Po pierwszym półroczu br. strata operacyjna wynosiła 130 mln zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)