Notowania

instytut matki i dziecka
28.11.2012 18:10

Jest porozumienie w sprawie Instytutu Matki i Dziecka, ale dalej nie przyjmują pacjentów

Instytut Matki i Dziecka wstępnie porozumiał się z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie finansowania placówki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Instytut Matki i Dziecka wstępnie porozumiał się z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie finansowania placówki. Nadal nie wiadomo jednak kiedy szpital wznowi przyjmowanie pacjentów na planowane zabiegi.

Dzisiejsze rozmowy przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Instytutu Matki i Dziecka nie dotyczyły bowiem nadwykonań, lecz zbilansowania szpitala poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

_ - Dzisiejsze rozmowy, według relacji pana dyrektora i pana dyrektora instytutu, nie dotyczyły nadwykonań i ich finansowania, tylko dotyczyły sposobu zbilansowania szpitala. I panowie doszli do porozumienia, że w lutym kiedy zamyka się rok, będą bilansowali ten bardzo ważny instytut _ - wyjaśnił minister.

Minister Zdrowia odniósł się także do dzisiejszej konferencji prasowej prezesa PiSu, Jarosława Kaczyńskiego. Bartosz Arłukowicz uważa, że Prawo i Sprawiedliwość świadomie angażuje dzieci w spór polityczny.

-_ Nie zgodzę się na to i nie dopuszczę do tego, by tak obrzydliwa polityczna gra była prowadzona kosztem małych pacjentów. Nie ma na to zgody i będziemy na to reagowali w sposób gwałtowny i zdecydowany. Nie może być tak, że PiS jest jedyną partią w Polsce, która zdecydowała się użyć do politycznej walki małych pacjentów - _ podkreślił.

Przyjmowanie pacjentów nastąpi to dopiero po oszacowaniu wyników finansowych szpitala na koniec listopada. Prawdopodobnie decyzja zapadnie na początku grudnia.
Porozumienie zakłada możliwość przesunięcia środków z kontraktu NFZ ze szpitalem.

Oznacza to, że szpital będzie mógł pokryć koszty nadywkonań ze pieniędzy za świadczenia zakontraktowane, ale niewykonane. Jaką kwotę będzie dysponował szpital - na razie nie wiadomo - tłumaczy dyrektor placówki doktor Tomasz Maciejewski.

_ - 30 listopada zamyka się miesiąc listopad. Służby, które rozliczają kontrakt myślę, że dokonają rozliczenia do 2 grudnia. Do 6 grudnia będziemy wiedzieli, jakimi dysponujemy kwotami _- dodaje Maciejewski.

Rozwiązanie nie załatwia systemowo problemów Instytutu. Dlatego nadal będą trwały rozmowy pomiędzy NFZ a dyrekcją szpitala na temat możliwości zbilansowania budżetu. Prawdopodobnie ustalenia zapadną dopiero po zakończeniu rozliczania całego roku budżetowego w służbie zdrowia, czyli na początku lutego.

W piątek dyrektor Instytutu Matki i Dziecka doktor Tomasz Maciejewski wstrzymał planowe przyjęcia do szpitala. Wykonywane były tylko zabiegi ratujące życie. Fundusz nie płacił szpitalowi za nadwykonania, czyli świadczenia wykonane ponad wysokość kontraktu, których suma przekroczyła 5, 5 mln złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie uciekniesz od NFZ. Rząd ujawnił plan Ustawa regulująca rynek usług zdrowotnych, nie przewiduje możliwości rezygnacji z NFZ i wybrania innego ubezpieczyciela.
Spór o leki refundowane trwa. Co z Arłukowiczem? Naczelna Rada Lekarska grozi, że lekarze będą wypisywać recepty tylko na leki pełnopłatne.
"Po tym co zrobił minister, powinien odejść" Wczoraj wieczorem minister zdrowia zapowiedział, że w przyszłym roku wycenianie procedur pediatrycznych zostanie zmienione.
Tagi: instytut matki i dziecka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz