Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej

0
Podziel się:

Minister Arłukowicz powiedział, co z przepisami o karach dla lekarzy. Protestujący wydali komunikat.

Jest projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej
(PAP/Paweł Supernak)

Minister Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że z ustawy refundacyjnej zostanie wycofany przepis o karaniu lekarzy. Protestujący lekarze wydali komunikat.

aktualizacja 21:54

Szef resortu zdrowia przedstawił projekt nowelizacji tej ustawy. Na konferencji prasowej Arłukowicz podkreślił, że resort dopełnia wszystkich złożonych publicznie deklaracji. Zmiany mają być rozpatrywane na jutrzejszym posiedzeniu rządu.

-_ Zapowiedziałem, że w ciągu najbliższych dni, w trybie pilnym, przedstawimy rozwiązania prawne i takie rozwiązania przedstawiam. Kieruję je w trybie pilnym na radę ministrów, gdyż uważamy, że te rozwiązania powinny być wprowadzane w razie możliwości szybką ścieżką _ - powiedział Arłukowicz.

Minister Arłukowicz zapowiedział również zmianę rozporządzenia w sprawie recept tak, aby lekarze nie musieli wpisywać poziomu odpłatności leków, które są na jednym poziomie refundacji. Zaapelował do lekarzy, aby wpisywali jednak poziom refundacji w przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.

- _ Prośba o zrozumienie, żeby w przypadku tzw. leków z grupy B, czyli stosowanych w najbardziej ciężkich, przewlekłych chorobach, aby jednak w tych przypadkach tę odpłatność wpisywać. Przypomnę, że to dotyczy niewielkiej ilości leków, niewiele ponad 180, a pacjentów bardzo ciężko chorych. Po to, aby ci pacjenci mogli otrzymywać leki bezpłatne _ - mówił minister zdrowia.

POSŁUCHAJ BARTOSZA ARŁUKOWICZA:

Szef resortu zdrowia ma nadzieję, że również protestujący lekarze dotrzymają złożonych deklaracji i pacjenci będą mogli bez problemu wykupić recepty.

- _ Oczekujemy, że ci którzy deklaracje złożyli, tych deklaracji dotrzymają i pacjenci będą mogli w sposób spokojny, skuteczny i bezpieczny, otrzymać lek refundowany _ - mówił Arłukowicz.

POSŁUCHAJ MINISTRA ZDROWIA:

Szef Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski poinformował, że decyzja o ewentualnym zawieszeniu protestu pieczątkowego lekarzy zapadnie po przedstawieniu _ jasnego harmonogramu wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących refundacji _.

Powiedział, że podczas spotkania minister poinformował o proponowanych projektach zmian m.in. w ustawie refundacyjnej i rozporządzeniu dot. recept. _ Te zmiany zmierzają w kierunku kompromisu, przyjmujemy je za dobrą monetę _ - dodał. Jednocześnie zaznaczył, że podczas spotkania lekarze nie otrzymali projektów na piśmie.

Jeszcze przed spotkaniem z lekarzami Arłukowicz podczas briefingu w ministerstwie zdrowia poinformował, że resort przygotował projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie art. 48 par. 8 z ustawy refundacyjnej, czyli przepisów dot. karania lekarzy. Projekt w trybie pilnym ma trafić na wtorkowe posiedzenie rządu.

Resort proponuje też zmianę rozporządzenia ws. recept. Lekarze nie musieliby wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji.

Przedstawiciele czterech organizacji, które pod koniec grudnia wydały rekomendację w sprawie nieokreślania przez lekarzy na receptach poziomu odpłatności za leki, po spotkaniu przyjęli komunikat, w którym przypomnieli oczekiwania wobec rządzących. Domagają się m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej i usunięcia przepisów dot. karania lekarzy oraz zmiany rozporządzenia dot. recept, tak by lekarze nie określali poziomu odpłatności za leki.

Lekarze oczekują też, że rząd przedstawi w najbliższych dniach projekt takich zmian w przepisach, które spowodują, że refundacja poszczególnych leków będzie się odnosiła do praktycznego stosowania leków, a nie do wskazań zarejestrowanych przez producenta.

Ponadto lekarze podjęli decyzję, że oprócz pieczątek _ Refundacja do decyzji NFZ _ na receptach będą we wszystkich możliwych przypadkach wpisywać międzynarodową nazwę leku, co według nich ułatwi pacjentom kupowanie najtańszych odpowiedników lekarstw.

O proteście lekarzy czytaj w Money.pl
"Premier chyba nie rozumie, o co chodzi" _ Niekompetencja lub manipulacja _- tak lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego komentują słowa Donalda Tuska.
Tusk wysłuchał lekarzy. Koniec pieczątkowego protestu? Medycy chcą zmian w ustawie refundacyjnej i gwarancji bezkarności. Premier: _ nie mogę uznać protestu za dialog _. Zobacz, w jakiej sprawie jest gotów na ustępstwa.
Sondaż: Lekarze mają rację. Powinni ustapić W sporze o leki refundowane to nie rząd, ale lekarze mają rację - uważa większość badanych w sondażu SMG/KRC.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)