Notowania

joanna mucha
15.02.2012 17:53

Joanna Mucha przed komisją sportu

Joanna Mucha odpowiada na pytania sejmowej komisji sportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Joanna Mucha, która stawiła się przed komisją sejmową sportu podkreśliła fakt, że kontrakty managerskie utworzone w związku z Euro 2012 były zawarte w 2007 i 2008 roku. - _ Wtedy przez myśl mi nie przeszło, że będę ministrem sportu - zaskakująco dodała. Oficjalnie ogłosiła też, że premia dla byłego szefa NCS została wstrzymana. _

Aktualizacja, godz. 23.04

_ - Dlaczego Kapler został zdymisjonowany? Bo poprosił o tą dymisję _ - powiedziała Mucha. Pytana o kontrakty managerskie, odpowiedziała - _ Są dokładnie sprawdzane przez prawników. Zamierzam kontrakty wysłać do jeszcze dwóch kancelarii. - zadeklarowała. Zwróciła także uwagę na problemy natury prawnej, gdyż te kontrakty managerskie są tajne. Przeczytała również warunki wypłaty dodatkowego wynagrodzenia, które zostały zawarte w 2007 i 2008 roku. - Wtedy przez myśl mi nie przeszło, że będę ministrem sportu _ - powiedziała Mucha. - _ Przez myśl mi nie przeszło, że w ogóle będę ministrem _.

- _ Pełną gotowość do przeprowadzenia turnieju, chcemy osiągnąć 15 maja. Meldunek o gotowości chcemy złożyć 1 czerwca _- powiedziała Joanna Mucha. Stwierdzła, że nieco większym wyzwaniem jest przygotowanie do fazy pucharowej, gdyż nie wiemy jakie drużyny w niej zagrają. Ministerstwo Sportu jest na etapie szacowania ilości kibiców. - _ Kraków jest traktowany jako piąte miasto-gospodarz - _dodała Mucha.

Minister Sportu odpowiadała na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Stwierdziła, że to element uzyskania gotowości, a obowiązki dotyczą gotowości przeprowadzenia turnieju. - _ Jesteśmy na etapie kończenia przygotowań. Będą one trwały do 8 czerwca _. - dodała.

Joanna Mucha zwróciła uwagę na infrastrukturę, jako kluczowy element przygotowań. Stwierdziła, że większość projektów jest już gotowa do odbioru. Wskazała także, że wszystkie projekty związane transportem lotniczym powinny być wykończone do końca kwietnia. - _ Będzie opracowywana specjalna organizacja ruchu w miastach, które są gospodarzami euro _. - zadeklarowała Mucha.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m202739.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stadion;narodowy;zamkniety;na;superpuchar;polski,205,0,1019085.html) *Duży wstyd ze Stadionem Narodowym. Odwołają się? * Jest zaprojektowany według standardów UEFA, a te zasieków i ogrodzeń nie przewidują. Podkreśliła, że nie zajmuje się kwestią bezpieczeństwa i policja. Odpowiedzialna jest natomiast za wiele innych obszarów m. in. ochrona zdrowia czy transport. -_ Moim zadaniem jest koordynacja, nie zapewnienie bezpieczeństwa _ - powiedziała minister sportu. Później podsumowała czas przygotowania stadionów oraz liczbę imprez które się na wybudowanych obiektach odbyły. - _ Nie jest tak źle, jak to się mediach przedstawia _ - minister odniosła się do wypełnienia wymogów UEFA.

Prawo i Sprawiedliwość zawnioskowało do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie kwestii kontraktów szefów Narodowego Centrum Sportu i spółki PL 2012. Poseł PiS Adam Hofman mówi, że sprawa budzi duże wątpliwości i należy je wyjaśnić:

POSŁUCHAJ ADAMA HOFMANA:

- _ Mój klub wystąpił dzisiaj do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wszystkich okoliczności podpisywania umów z NCS i z PL.2012. Chcemy, aby sprawdzono, czy nie miała miejsca działalność na szkodę Skarbu Państwa. Jeśli umowy wyglądają tak jak w części je poznaliśmy, czyli wypłaca się premie za to, że stadion nie jest oddany na czas i wypłaca się premie za turniej, który nie został jeszcze rozegrany, to niewątpliwie jest to działalność na szkodę Skarbu Państwa. _

Były prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler ma otrzymać 570 tysięcy złotych premii. Wzbudziło to oburzenie posłów sejmowej komisji sportu, którzy przepytują w tej sprawie minister sportu.

Solidarna Polska chce, by premier Donald Tusk zdymisjonował minister sportu Joannę Muchę. W tej sprawie klub SP skieruje wniosek do szefa rządu. Do czasu dymisji - zdaniem SP - Mucha powinna dostać zakaz reprezentowania polskiego sportu za granicą.

SP chce dymisji Muchy w związku ze sprawą premii dla członków zarządu Narodowego Centrum Sportu. Chodzi - jak mówił rzecznik klubu Patryk Jaki - m.in. o prawie 600 tys. zł premii dla byłego prezesa NCS Rafała Kaplera. Ponadto Solidarna Polska zarzuca minister niewiedzę w kwestiach sportowych.

_ Dziś klub parlamentarny Solidarna Polska wyśle wniosek do premiera Donalda Tuska o natychmiastową dymisję Joanny Muchy _ - zapowiedział Jaki na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Za bezpodstawny uznał ten wniosek w rozmowie z sekretarz klubu PO Paweł Olszewski. _ Solidarna Polska w sposób uporczywy próbuje zaistnieć w mediach, wywołuje co rusz konferencje, z konferencji na konferencję coraz głupsze, czysta działalność polityczna, nie mająca żadnych podstaw _ - powiedział poseł.

Zaznaczył, że kontrakt z Kaplerem został podpisany zanim Joanna Mucha została ministrem sportu. _ Jest dokonywana analiza prawna tego kontraktu w kontekście możliwości niewypłacenia w całości tej premii _ - podkreślił Olszewski. Dlatego - według niego - SP ze swoimi zarzutami trafia _ kulą w płot _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/93/m204125.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jeszcze;wyzsze;premie;jest;decyzja;tuska,226,0,1025506.html) *Wyższe premie dla swoich? Jest decyzja Tuska * Premier powołał komitet, który zajmie się przygotowaniami do Euro 2012. To już kolejny. Jaki argumentując dlaczego Mucha do czasu dymisji powinna dostać od premiera zakaz _ prezentowania polskiego sportu na arenie międzynarodowej _, powiedział: _ Wyobraźcie sobie państwo, że pani minister Mucha ma reprezentować nas, Polskę, na arenie międzynarodowej w sprawach sportu, czyli na przykład minister Mucha spotyka się z ministrem sporu Francji, wyobrażacie sobie państwo równorzędną rozmowę na temat piłki nożnej, albo innego sportu, jeśli pani minister Mucha nie wie co to jest mecz o Superpuchar Polski? _.

_ Nie chcemy, aby minister Mucha kompromitowała dobre imię polskiego sportu na arenie międzynarodowej _ - oświadczył Jaki. _ Chyba że będą jakieś dyskusje związane z aspektem wizerunkowym, tutaj pani minister Mucha niewątpliwie ma atutu, ale na pewno nie jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną _ - podkreślił.

Rafał Kapler, prezes Narodowego Centrum Sportu, spółki nadzorującej budowę Stadionu Narodowego i jednocześnie będącej operatorem głównej polskiej areny Euro 2012, podał się do dymisji w poniedziałek. Kapler ma otrzymać część premii, proporcjonalnie do czasu, który przepracował. Według Muchy, pierwsza część premii to 342 tys. zł, druga - to 228 tys. złotych.

SP - jak mówił podczas konferencji inny poseł tej formacji Jan Ziobro - domaga się także wyjaśnienia, kto odpowiadał za podpisanie umowy dotyczącej premii dla Kaplera. _ Żądamy wyjaśnień w tym zakresie, nie może dochodzić do takich sytuacji, że nikt w ministerstwie sportu nie wie, kto odpowiadał za tę umowę _ - powiedział.

Premier zapowiedział we wtorek przeanalizowanie sprawy premii dla członków zarządu Narodowego Centrum Sportu. _ Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy premiować osoby, które nie wszystko zrobiły tak, jak się umawialiśmy _ - powiedział. Tusk podkreślił też, że będzie wspierał szefową resortu sportu _ w działaniach dotyczących Euro 2012 i Stadionu Narodowego _.

Posłowie SP przynieśli na konferencję teczkę wypełnioną sztucznymi banknotami 50-złotowymi, która miała zobrazować premię dla b. szefa NCS. Jaki podkreślał, że _ przeciętny polski emeryt otrzyma od Donalda Tuska 50 zł _, a _ tak zwani fachowcy, menadżerowie otrzymają 600 tys. zł _. Według SP _ to jest ta sprawiedliwość według rządu Donalda Tuska _.

Czytaj więcej o premii prezesa NCS w Money.pl
Premia dla Kaplera "to wierzchołek góry lodowej" _ W innych spółkach Skarbu Państwa są podobne kontrakty i podobne pieniądze były wypłacane. _
Kapler ujawnia zarobki. Nie dostanie premii? Odwołany urzędnik wyznał, że krytycznych momentów w czasie budowy stadionu było więcej.
Ile zarabiają prezesi od Euro 2012? Premia dla odwołanego szefa NCS to wierzchołek góry lodowej.
Tagi: joanna mucha, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz