Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komorowski
04.05.2010 11:32

Jutro poznamy szefa sztabu generalnego

Marszałek Komorowski nie chce na razie zdradzać, kto otrzyma nominację. Jednak generał Ceniuch przyznał, że prowadzono z nim takie rozmowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski twierdzi, że decyzja jest już podjęta, jednak nie zdradza, kto otrzyma nominację.

aktualizacja 13.01* *

Marszałek Komorowski pytany o to, czy nominacje otrzyma generał Mieczysław Cieniuch powiedział, że nie jest dobrym zwyczajem ogłaszanie takich informacji w mediach, przed oficjalnym wręczeniem aktu nominacyjnego samemu zainteresowanemu.

_ - Decyzja już jest podjęta, ale musi być przeprowadzona w sposób formalny, muszą być przygotowane wszystkie dokumenty i określona forma jej ogłoszenia _ - powiedział Komorowski.

_ - Tak jak mówi prawo, to jest moja decyzja, ja ją podjąłem, to jest też moja propozycja, jest ona skonsultowana i wiąże się z uzyskaniem pozytywnej opinii ze strony szefa MON i premiera _ - dodał Komorowski.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Przy tej okazji pełniący obowiązki prezydenta marszałek Komorowski poinformował, że jeszcze przed wyborami powoła nowego Dowódcę Operacyjnego i być szefów Sił Powietrznych oraz w Wojsk Specjalnych.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Marszałek powiedział też, iż odnośnie nominacji dowódców poszczególnych rodzajów sił zbrojnych decyzje zapadną w późniejszym terminie. _ - Będę dążył do tego, aby stosunkowo szybko, ale po odpowiednich procedurach i konsultacjach, powołać dowódcę operacyjnego, bo on dowodzi żołnierzami na misjach _ - zaznaczył.

Dowódcy rodzajów sił zbrojnych - jak poinformował Komorowski - mają być zaś mianowani po wyborach prezydenckich. _ - Być może poza dowódcą Sił Powietrznych, tu trzeba będzie zrobić pewien wyjątek, mający na celu większe ustabilizowanie tego rodzaju sił zbrojnych, ale to nie jest jeszcze przesądzone _ - dodał.

Komorowski nie chciał odnosić się do konkretnych nazwisk ewentualnych kandydatów. W mediach jako niemal pewny kandydat na stanowisko szefa SGWP wymieniany jest gen. Mieczysław Cieniuch.

Gen. Cieniuch powiedział portalowi TVN24.pl: _ Prawdą jest, że odbyłem rozmowy, podczas których padła taka propozycja _. _ Nie sądzę, że jestem jedyny _ - zaznaczył.

Wśród wojskowych spekuluje się, że stanowisko dowódcy operacyjnego może objąć gen. Jerzy Michałowski, zaś dowódcy sił powietrznych gen. Sławomir Dygnatowski lub gen. Lech Majewski.

Szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Obsada tego stanowiska należy do prezydenta. Po śmierci Gągora obowiązki szefa Sztabu Generalnego pełni jego pierwszy zastępca gen. broni Mieczysław Stachowiak. W katastrofie zginęli m.in. również dowódcy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i dowódca operacyjny Sił Zbrojnych.

Tagi: komorowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz