Notowania

Jarosław Kaczyński
28.09.2010 12:52

Kaczyński: Giertych kłamał w sprawie "haków" na opozycję

Lider PiS został przesłuchany przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Jarosław Kaczyński jest pozwany przez Romana Giertycha o ochronę dóbr osobistych. *

Lider PiS został przesłuchany przez Sąd Okręgowy w Warszawie jako pozwany przez byłego wicepremiera swego rządu. Wytoczył mu on proces cywilny o ochronę dóbr osobistych po tym, jak szef PiS zarzucił Giertychowi kłamstwo w związku z jego wypowiedzią, jakoby jako premier w czasie rządów PiS miał zbierać _ haki _ na polityków opozycji.

Przed tym samym sądem trwa też oddzielny proces cywilny wytoczony przez Kaczyńskiego Giertychowi za jego wypowiedź o rzekomym zbieraniu haków. W obu procesach powodowie żądają przeprosin w mediach.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t91326.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;wypowiedzi;giertycha;to;stek;klamstw,99,0,588899.html) Kaczyński: Wypowiedzi Giertycha to stek kłamstw
W lutym Giertych oświadczył publicznie, że Kaczyński jako premier zbierał _ haki _ na polityków ówczesnej koalicji (Samoobrony i LPR) oraz opozycji. Według Giertycha, forma zbierania _ haków _ na Tuska _ była obrzydliwa _, a dane te dotyczyły spraw _ bardzo odległych, z przeszłości _. Według niego, wszyscy politycy PO mieli założone teczki przez PiS.

_ - To są kłamstwa, nie mające faktycznych przesłanek _ - replikował wtedy Kaczyński. _ Wpisują się niestety w coś szerszego, w tę wojnę, którą wypowiedział nam Donald Tusk po wybuchu afery (hazardowej) _ - ocenił. _ Nie było żadnych teczek, nie było żadnych akcji ad personam wobec kogokolwiek _ - zapewniał szef PiS, zapowiadając pozew wobec Giertycha. Także wtedy b. wicepremier z LPR (dziś adwokat) zapowiedział, że pozwie Kaczyńskiego za zarzut kłamstwa. _ - Domagam się przeprosin za jego skandaliczną i bezczelną wypowiedź, jakobym kłamał _ - powiedział Giertych.

W pozwie Giertych wnosi, by sąd nakazał Kaczyńskiemu przeprosiny - m.in. po głównych programach informacyjnych w TVP, TVN i Polsacie (koszt takich przeprosin może sięgać kilkuset tys. zł). Pełnomocnik Kaczyńskiego mec. Krzysztof Gotkowicz wnosi o oddalenie pozwu, bo słowa prezesa PiS miały charakter _ oceny dopuszczalnej w debacie publicznej _ oraz nie były bezprawne, gdyż Giertych kłamał. Do Sejmu trafił już wniosek Giertycha o uchylenie immunitetu Kaczyńskiemu w związku z zamiarem wytoczenia mu także procesu karnego za słowa o kłamstwie.

_ - Nigdy nie wydawałem żadnych bezpośrednich lub pośrednich poleceń, które miały prowadzić do jakichkolwiek działań służb specjalnych lub wymiaru sprawiedliwości ad personam, na zasadzie poszukiwania jakichś informacji na jakąś osobę _ - zeznał we wtorek w sądzie Kaczyński. Dodał, że nigdy też nie było takich jego sugestii. Przyznał, że _ premier rządu otrzymuje różne tajne informacje, czasem także na temat różnych osób, ale to nie ma nic wspólnego z poszukiwaniem haków _.

_ - To jest całkowita nieprawda _ - odparł Kaczyński, pytany o wypowiedź Gietycha, że miano zbierać _ haki _ m.in. na Tuska, Komorowskiego, Schetynę, Sławomira Nowaka. _ Na żadnego z tych polityków nie zbierano informacji i nie wydawano polecenia, by je zbierano _ - dodał prezes PiS. _ Zarzuciłem Giertychowi kłamstwo, bo o niczym takim nie wiem _ - podkreślił Kaczyński, pytany przez pełnomocnika nieobecnego we wtorek Giertycha mec. Tomasza Połetka, czemu zarzucił mu kłamstwo.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t91326.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;pozywa;giertycha;za;zbieracza;hakow,220,0,588508.html) Kaczyński pozywa Giertycha za "zbieracza haków"
Proces odroczono do 2 grudnia, kiedy ma zeznawać Giertych.

_ - Proces, który mi wytoczył, jest w istocie chwytem adwokackim, tzn. zmierza do zmiany ciężaru dowodu; niepomiernie trudniej jest udowodnić, że się czegoś nie robiło niż komuś udowodnić, że się coś robiło _ - powiedział Kaczyński dziennikarzowi PAP. Dodał, że on sam pozwał Giertycha, _ bo powiedział on nieprawdę _. _ Jedyne osoby, które znalazły się rzeczywiście w sferze zainteresowania wymiaru sprawiedliwości, ze skutkami procesowymi, to byli ministrowie mojego rządu _ - podkreślił.

Gotkowicz dodał, że w pozwie wobec Giertycha jego klient chce przeprosin w mediach. Adwokat podkreśla, że słowa Giertycha naruszyły takie m.in. dobra osobiste Kaczyńskiego, jak _ wizerunek istotny dla polityka _. Adwokat Giertycha wnosi o oddalenie tego pozwu. Kolejny termin tego procesu to 2 listopada.

Aby nie przegrać procesu o ochronę dóbr osobistych, pozwany musi dowieść, że jego słowa były prawdziwe albo wykazać, że jego działanie nie było bezprawne, bo działał w interesie publicznym.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz