Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kanada
25.11.2007 09:10

Kanada: Protesty przeciwko brutalności policji

W Toronto i Vancouver odbyły się pokojowe demonstracje przeciwko brutalności policji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*W Toronto i Vancouver odbyły się pokojowe demonstracje przeciwko brutalności policji. Uczestnicy żądali zakazu używania paralizatorów i wyrazili swoją solidarność z rodziną zmarłego Roberta Dziekańskiego. *

Kanadyjczycy polskiego pochodzenia są wstrząśnięci i oburzeni jego śmiercią na lotnisku w Vancouver. Polski imigrant zmarł 14 października, po brutalnej, nieuzasadnionej akcji policji.

W Toronto przed siedzibą parlamentu prowincji Ontario demonstrowało około dwustu osób. Posłowie partii opozycyjnych publicznie domagali się zakazu używania paralizatorów i ukarania policjantów, którzy przyczynili się do śmierci Roberta Dziekańskiego.

Na podobnej demonstracji w centrum Vancouver zgromadziło się ponad tysiąc osób. Wielki tłum skandował: "Dziękujemy ci, Paul!" To słowa uznania dla Paula Pritcharda, który zarejestrował amatorską kamerą przebieg interwencji policyjnej na lotnisku w Vancouver. Dzięki niemu cały świat zobaczył, jak zginął Robert Dziekański.

Podczas demonstracji w Vancouver wystąpili z charytatywnym koncertem Anna Świątczak i Michał Wiśniewski z zespołu Ich Troje. Zdaniem wokalisty, mimo społecznego gniewu demonstracja była bardzo spokojna i pokojowa.

W sprawie śmierci Roberta Dziekańskiego toczy się już siedem publicznych dochodzeń. Tymczasem wczoraj zmarła inna ofiara policyjnego paralizatora, 36-letni Kanadyjczyk, aresztowany w poniedziałek w miejscowości Chilliwack w Kolumbii Brytyjskiej.

Tagi: kanada, policja, protesty, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz