Notowania

wybory w rosji
02.04.2012 20:21

Kandydat opozycji wygrał wybory w Jarosławiu w Rosji

Antykorupcyjny aktywista odniósł spektakularne zwycięstwo w wyborach mera w Jarosławiu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tinou bao/CC/Flickr)

Antykorupcyjny aktywista odniósł spektakularne zwycięstwo w wyborach mera w Jarosławiu - dużym rosyjskim mieście nad górną Wołgą - zadając poważny cios partii rządzącej Jedna Rosja i aktywizując opozycję.

Pełne dziur ulice, wysokie rachunki za świadczenia komunalne, złe warunki mieszkaniowe to główne problemy w 600-tysięcznym Jarosławiu, którego mieszkańcy zapewnili Jewgienijowi Urłaszowowi niemal 70 proc. głosów i zwycięstwo nad kontrkandydatem - popieranym przez obecne władze z partii Jedna Rosja biznesmenem Jakowem Jakuszewem (27,78 proc. głosów).

_ - Nigdy w życiu nie widziałem tylu kamer ... Chciałbym podziękować ludziom, którzy wierzą, że w Jarosławiu mogą się zacząć zmiany _ - powiedział dziennikarzom 44-letni Urłaszow. - _ Ludzie potrzebują haustu świeżego powietrza _ - dodał.

Demonstracje w wielkich miastach Rosji, w tym w Moskwie, w związku z kwestionowanymi wynikami grudniowych wyborów parlamentarnych, które, wg opozycji, zostały sfałszowane na korzyść Jednej Rosji, nie zapobiegły reelekcji Władimira Putina, lecz, jak pisze Reuters, naruszyły jego wizerunek niezwyciężonego.

Przywódcy rosyjskiej opozycji apelują do swych zwolenników, by koncentrowali się na wyborach lokalnych i regionalnych i korzystali z ograniczonych reform, które wprowadziły pewne ułatwienia w rejestracji partii politycznych.

Socjolog Siergiej Bielanowski uważa, iż lokalne wybory będą poligonem dla rozwoju taktyki przeciwstawiania się Putinowi i partii Jedna Rosja.

Są jednak i tacy, którzy uważają, że zwycięstwo w Jarosławiu nowy mer zawdzięcza wyłącznie swym osobistym walorom, a nie spadkowi popularności partii rządzącej.(PAP)

Czytaj więcej o rządach Putina
Zapłacą 2,5 mln złotych za bankiet dla Putina Zaplanowana na siódmego maja inauguracja prezydentury Władimira Putina zostanie zorganizowana z wielkim rozmachem.
W Rosji poszukują najlepszego robotnika Podobne konkursy istniały już wcześniej. Rywalizacja miała motywować robotników do większych wysiłków.
On nie ma złudzeń co do Putina i opozycji Brytyjski ekspert bardzo sceptycznie ocenia sytuację w Rosji.
Tagi: wybory w rosji, rosja, mer, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz