Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kara śmierci na Baiłorusi potępiona przez PE

0
Podziel się:

Unia Europejska apeluje do tego kraju aby natychmiast ułaskawił skazanych.

Kara śmierci na Baiłorusi potępiona przez PE
bEErFjvV

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski potępił zasądzanie i wykonywanie kary śmierci na Białorusi w świetle niedawnych wyroków na domniemanych sprawców zamachów terrorystycznych.

PE przypomniał, że bez postępu demokracji na Białorusi nie będzie postępu w dialogu UE z Mińskiem.

W rezolucji poświęconej demokracji, praworządności i przypadkom łamania praw człowieka eurodeputowani stanowczo potępili obowiązywanie kary śmierci na Białorusi w kontekście spraw Dźmitryja Kanawałaua i Uładzisława Kowalioua, skazanych 30 listopada przez białoruski Sąd Najwyższy na karę śmierci za rzekome przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w 2005 i 2008 roku oraz za podłożenie bomby w mińskim metrze w 2011 roku. Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego ułaskawienia obu mężczyzn i wprowadzenia na Białorusi moratorium na wykonywanie kary śmierci.

bEErFjvX

_ - Nie rozstrzygamy, czy obaj skazani są rzeczywiście winni zarzucanych im czynów. Jednak jest wiele poważnych opinii, które kwestionują rzetelność procesu. Tym bardziej więc trzeba domagać się wstrzymania wykonania kary śmierci na tych ludziach, a najlepiej ogłoszenia całkowitego moratorium na jej wykonywanie na terenie Białorusi. Takie są m.in. standardy Rady Europy, do której Białoruś przecież aspiruje _ - powiedział wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz (PO), przewodniczący delegacji PE ds. relacji z Białorusią.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie wykonującym karę śmierci. Unia Europejska potępiła proces Kanawałaua i Kowalioua: mężczyznom odmówiono prawa do adwokatów, podczas śledztwa dopuszczano się poważnych naruszeń praw człowieka, lekceważono dowody wskazujące na niewinność obu mężczyzn. Data egzekucji skazanych jest nieznana.

W dzisiejszej rezolucji eurodeputowani przypomnieli, że bez postępu Białorusi w dziedzinie demokracji, praw człowieka i praworządności, niemożliwy będzie postęp w dialogu Brukseli z Mińskiem. Wezwali do uwolnienia więźniów sumienia i do zaprzestania represji wobec działaczy opozycji demokratycznej i obrońców praw człowieka.

Czytaj w Money.pl
Zabili 15 osób, broni ich Rada Europy Białoruś jest ostatnim krajem w Europie, w którym wykonywana jest kara śmierci.
Liderzy Unii Europejskiej krytykują Białoruś To jeden z efektów zakończonego dziś Szczytu Partnerstwa Wschodniego. Przywódców niepokoi łamanie praw człowieka na Białorusi.
Ostra reakcja Białorusi na krytykę ze strony UE Obserwatorzy domagają się jawności procesów osób, które brały udział w grudniowych zamieszkach.
bEErFjwy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)