Notowania

Przejdź na

kard. Martini miał wątpliwości co do kanonizacji Jana Pawła II

Nieżyjący już włoski kardynał Carlo Maria Martini miał wątpliwości, czy należy beatyfikować i kanonizować Jana Pawła II - ujawnia w środę "Corriere della Sera".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maria Laura Antonelli / Rex Feat/EAST NEWS)

Nieżyjący już włoski kardynał Carlo Maria Martini miał wątpliwości, czy należy beatyfikować i kanonizować Jana Pawła II - ujawnia _ Corriere della Sera _. Dziennik opublikował fragmenty zeznań hierarchy z procesu beatyfikacyjnego.

Wśród zastrzeżeń emerytowany arcybiskup Mediolanu wymienił niezbyt jego zdaniem _ szczęśliwy _ dobór współpracowników i nominacje, zwłaszcza pod koniec pontyfikatu.

Ponadto kardynał Martini wyraził opinię, że polski papież nadmiernie wspierał ruchy katolickie kosztem lokalnych Kościołów. W rezultacie - argumentował włoski purpurat - zwłaszcza podczas podróży _ ludzie postrzegali Jana Pawła II trochę jako biskupa świata, ale rola Kościoła lokalnego i biskupa była przysłonięta _.

Kardynał Martini z ogromnym uznaniem wypowiedział się zarazem o _ cnocie wytrwałości _ papieża Polaka w obliczu trudności. Zarazem zastrzegł: _ Nie potrafiłbym powiedzieć, czy wytrwał nawet więcej niż powinien, biorąc pod uwagę jego zdrowie. Osobiście uważałbym, że miał powody, by wcześniej się wycofać _.

W konkluzji swych zeznań, złożonych przed trybunałem kanonicznym w 2007 roku, kardynał Martini stwierdził: _ Nie chciałbym nazbyt podkreślać potrzeby jego kanonizacji, ponieważ wydaje mi się, że wystarczy historyczne świadectwo jego poważnego oddania Kościołowi i służbie na rzecz dusz _.

Kardynał Martini wyraził także ogromny podziw dla Jana Pawła II nazywając go _ gorliwym i wiernym sługą _ Kościoła. W jego opinii najmocniejszą stroną polskiego papieża i najważniejszym aspektem jego pontyfikatu były spotkania z tłumami ludzi, zwłaszcza z młodzieżą. W jego zeznaniach mowa też jest o odwadze Jana Pawła II, który po zamachu z 13 maja 1981 roku nie zrezygnował z wychodzenia do tłumów i dalej _ narażał się na niebezpieczeństwa _.

Dziennik _ Corriere della Sera _ zauważył, że emerytowany metropolita mediolański nie był jedyną osobą, która z rezerwą podchodziła do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego polskiego papieża, otwartego mniej niż trzy miesiące po jego śmierci. Przypomina na przykład opinię byłego prymasa Belgii, kardynała Godfrieda Danneelsa: _ Ten proces za szybko postępuje. Świętość nie potrzebuje uprzywilejowanej ścieżki _.

Zeznania w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II złożyło łącznie 114 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziwisz miał do pomówienia z papieżem Po spotkaniu kardynał powiedział dziennikarzom, że ma _ dużo dobrych nadziei _.
"Trzeba wyjść z duchowej martwicy" Papież podkreślił, że każdy człowiek ma strefy serca, które są martwe. _ Jeśli kultywujemy je w sobie i nie chcemy, aby nasze serce powróciło do życia, stajemy się zdeprawowani _ - mówił Franciszek.
Papież o zawodzie burmistrza. Powinien być jak Jezus Głowa kościoła rozmawiała dziś z burmistrzami włoskich miast.
Trzech polskich prezydentów na kanonizacji Prezydent był pytany, kogo zaprosi na pokład samolotu lecącego do Rzymu. _ - Bardzo bym chciał zademonstrować taką zgodność i wspólnotę przeżycia, przede wszystkim w stosunku do byłych prezydentów _.
Tagi: kanonizacja jana pawła ii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz