Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ekshumacja
19.03.2012 18:04

Katastrofa smoleńska. Kolejne ekshumacje niewykluczone

Kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej odbędą się nawet pomimo braku zgody rodzin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Złożenie wniosku w tej sprawie rozważa Magdalena Merta, żona tragicznie zmarłego w wypadku Tupolewa wiceministra kultury, Tomasza Merty. Zdaniem Małgorzaty Wasserman, córki Zbigniewa Wassermana, potrzebne są ekshumacje i powtórne sekcje wszystkich ofiar.

Na zdjęciu trumny z ciałami ofiar katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Warszawie

Ze względu na toczące się śledztwo Magdalena Merta nie może ujawnić szczegółowych powodów złożenia wniosku. Ujawniła jednak ogólne powody takiej decyzji. - _ To są dane utajnione z braku pewności, co do tożsamości mojego męża i z powodu licznych niedociągnięć, delikatnie mówiąc, w przypadku zarówno identyfikacji, jak i sekcji _ - mówi Magdalena Merta.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MAGDALENY MERTY:

Jeszcze w tym tygodniu ma dojść do ekshumacji zmarłego w katastrofie Janusza Kurtyki. Wdowa po prezesie IPN Zuzanna Kurtyka nie chce rozmawiać na ten temat z mediami, co napisała w oświadczeniu na stronie internetowej Stołecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Narodowej pod Smoleńskiem.

W oświadczeniu czytamy też, że ekshumacja ciała jej męża to działania prokuratury, na które Zuzanna Kurtyka nie wyrażała zgody. Śledczy wszczęli procedurę z urzędu. Odmówili również udziału w ekshumacji biegłych wskazanych przez wdowę po prezesie IPN.

Informacji tych nie chce komentować pułkownik Zbigniew Rzepa z prokuratury wojskowej. - _ Prokuratura nie wyklucza podjęcia takich czynności, jednak mówienie o tym w tej chwili jest przedwczesne, prokuratura z racji na wykonywanie swoich obowiązków, nie może informować o kolejnych krokach. Ale co jest ważne, decyzje o wykonaniu ekshumacji nie są podejmowane ad hoc _- mówi rzepa.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PUŁKOWNIKA RZEPY:

Pierwsza ekshumacja ciała ofiary katastrofy smoleńskiej odbyła się w sierpniu ubiegłego roku. Było to ciała posła PiS Zbigniewa Wassermana. Wniosek o ekshumację złożyła córka posła, Małgorzata Wasserman. Dziś uważa ona, że tej procedurze powinny być poddane ciała wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

- _ One powinny się odbyć w kilka dni po katastrofie, natomiast ja jako prawnik mam przekonanie całkowite, że wszystkie sekcje i ekshumacje powinny się odbyć jeszcze raz _- mówi Małgorzata Wasserman.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MAŁGORZATY WASSERMAN:

Przed 8:00 rano na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym ekshumowano ciało Przemysława Gosiewskiego. Zostanie ono poddane specjalistycznym badaniom, które mają dać odpowiedź na pytanie o skalę nieprawidłowości w rosyjskich dokumentach sekcyjnych. Badania będą wykonywane w Krakowie i Wrocławiu.

Wniosek o ekshumację trzy miesiące po katastrofie smoleńskiej złożyła też wdowa po parlamentarzyście - Beata Gosiewska.

Czytaj więcej o katastrofie smoleńskiej
Prokurator na cmentarzu, wojsko blokuje wejścia. Co wykaże ekshumacja? _ - Prokuratura nie podejmuje tego typu decyzji ad hoc. To nieodzowne - _tłumaczy prawnik.
Unia zapozna się ze zdaniem PiS o Smoleńsku 28 marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejne wysłuchanie publiczne ws. katastrofy smoleńskiej.
Jest ekspertyza czarnych skrzynek Tu-154 Dokument zawiera kilkaset stron, obecnie trwa jego analiza.
Tagi: ekshumacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz