Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kluczowa reforma Obamy coraz bliżej wejścia w życie

0
Podziel się

Senat ma przegłosować reformę systemu opieki zdrowotnej.

Kluczowa reforma Obamy coraz bliżej wejścia w życie
(PAP/EPA)
bEhWQhyZ

Według przywódcy Demokratów w amerykańskim Senacie Harry'ego Reidajego partia zapewniła sobie 60 głosów, niezbędnych do uchwalenia reformy systemu opieki zdrowotnej, o którą zabiega prezydent Barack Obama.

Agencja Associated Press pisze, że do zagłosowania za reformą dał się przekonać konserwatywny demokrata Ben Nelson, senator z Nebraski. Powiedział, że w negocjacjach osiągnął swój cel, jakim jest zapewnienie, że środki z budżetu federalnego nie będą wykorzystywane do płacenia za aborcje. Uzyskał też dodatkowe środki na leczenie najbiedniejszych w swoim stanie w ramach programu Medicaid.

Reforma ma zapewnić ubezpieczenie medyczne niemal wszystkim Amerykanom, uniemożliwić firmom ubezpieczeniowym odmawiania świadczeń potrzebującym oraz obniżyć koszty usług medycznych.

bEhWQhzb

Biały Dom naciska, aby ustawę uchwalić jak najprędzej, ponieważ w przyszłym roku odbędą się w listopadzie wybory do Kongresu i wraz z rozpoczęciem kampanii - która w USA trwa miesiącami - ustawodawcy niechętnie głosują za ustawami ryzykownymi politycznie.
* ZOBACZ TAKŻE:*
Reforma służby zdrowia w USA za 900 mld dolarów

Poparcie dla Obamy odbiło od dna
Izba Reprezentantów uchwaliła 7 listopada plan reformy służby zdrowia, postulowany przez Obamę. Zawierał on tzw. opcję publiczną, czyli państwowy fundusz ubezpieczeniowy. Jednak 9 grudnia senatorowie zrezygnowali z opcji publicznej na rzecz krajowego planu ubezpieczeniowego, który mogłyby oferować prywatne firmy ubezpieczeniowe, ale na niekomercyjnej zasadzie (non profit), tak jak działają firmy nie nastawione na zysk.

Agencja Reutera przewiduje, że w związku z zapewnieniem sobie przez Demokratów 60 głosów w Senacie, pierwsze głosowania proceduralne nad reformą mogą się zacząć już w poniedziałek, a ostateczne uchwalenie stosownej ustawy mogłoby nastąpić w Wigilię.

Przywódca republikańskiej mniejszości w Senacie Mitch McConnell zapowiedział jednak, że użyje _ wszelkich możliwych instrumentów _, by opóźnić przyjęcie ustawy. Zażądał już odczytania na głos poprawek, które w sobotę zgłosił Harry Reid, co zapewne zajmie cały dzień.

bEhWQhzh
bEhWQhzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)