Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kluzik-Rostkowska nie zmieni sceny politycznej

0
Podziel się:

Joanna Kluzik-Rostkowska rejestruje stowarzyszenie o nazwie "Polska jest najważniejsza". Politycy z innych partii nie dają jej wielkich szans na zmianę sceny politycznej.

Kluzik-Rostkowska nie zmieni sceny politycznej
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła, że rejestruje stowarzyszenie o nazwie _ Polska jest najważniejsza _. Razem z byłą posłanką Prawa i Sprawiedliwości na konferencji prasowej pojawili się Adam Bielan, Elżbieta Jakubiak, Paweł Kowal, Michał Kamiński i Paweł Poncyljusz. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak oczekuje, że członkowie stowarzyszenia _ Polska jest Najważniejsza _, odejdą z PiS. Chodzi o tych posłów, którzy jeszcze z partii nie wystąpili. *Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że nowe stowarzyszenie nie spowoduje zmian na polskiej scenie politycznej. *

Joanna Kluzik-Rostkowska zarzuciła rządowi Donalda Tuska nieudolność. Posłanka podkreśliła, że motorem jego działania nie jest mądre rządzenie, ale walka z opozycją. Rząd Donalda Tuska nazwała _ rządem utraconych nadziei i przegapionych szans _.

Kluzik-Rostkowska mówiła, że są trzy rozdziały, gdzie potrzebne są dialog i konsensus. Wśród nich wymieniła politykę prorodzinną i demograficzną, program rozwoju i wizję miejsca Polski w świecie. Przypomniała, że w ostatnim raporcie Banku Światowego dotyczącym przyjaznych gospodarek i prowadzenia biznesu Polskę wyprzedziły: Namibia, Białoruś i Ghana.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t116414.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jakubiak;nazwa;stowarzyszenia;to;nie;problem,59,0,711739.html) Jakubiak: Nazwa stowarzyszenia to nie problem
Posłanka zwróciła też uwagę, że mamy najdroższy gaz i prąd w Unii Europejskiej. Ponadto - jej zdaniem - Polskę za rządów Donala Tuska trudno nazwać prorodzinną. - _ Tylko w Rumunii mniej młodych matek ma pracę niż w Polsce, a jeśli Turcję traktować cywilizacyjnie jako część Europy, to tylko tam jest gorsza dostępność do przedszkoli _ - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

W poprzedni piątek posłanki Kluzik-Rostkowska i Elzbieta Jakubiak zostały wykluczone z Prawa i Sprawiedliwości. Decyzję podjął Komitet Polityczny tej partii. Kilka dni później z klubu PiS odszedł Jan Ołdakowski, a Paweł Poncyljusz poparł kandydata PO na prezydenta Wejherowa. Poseł Poncyljusz swoją decyzję o pozostaniu w PiS uzależniał od tego, czy Komitet Polityczny PiS przywróci dwie posłanki do szeregów partii. Do stowarzyszenia należy też Marek Migalski.

Parlamentarzyści komentujący powstanie stowarzyszenia, ocenili jego szanse na zmiane sceny politycznej jako mało realne

- _ Scena polityczna w Polsce jest bardzo stabilna i taka - nie chcę powiedzieć betonowa, bo to będzie wywoływać złe skojarzenia - ale bardzo trwała. Podział na te cztery partie, które są w parlamencie, moim zdaniem, jest stały, stabilny i nic mu nie zagraża _ - ocenił marszałek Sejmu Grzegorza Schetyna. Jego zdaniem założenie nowego stowarzyszenia oznacza, że grupa działaczy PiS wybrała własną drogę polityczną.

- _ To jest zapowiedź, z tego, co wiem, powołania stowarzyszenia, czyli to jest wybór - jak rozumiem - własnej politycznej drogi. Szanuję takie działania i mam nadzieję, że stowarzyszenie czy ludzie, którzy będą je tworzyć, będą w sposób odpowiedzialny zajmować się rozwiązywaniem problemów Polaków _ - powiedział Schetyna.

Pytany, czy nie obawia się, że do grupy Kluzik-Rostkowskiej mogą dołączyć politycy z prawego skrzydła Platformy, odpowiedział, że uważa taki scenariusz za nierealny.

_ - Jeśli ktoś by mi powiedział, że jacyś politycy Platformy zostawiają partię, która rządzi, ma władzę, poczucie sukcesu i ponad 40-procentowe poparcie, i ta grupa polityków wybierałaby się do stowarzyszenia, które dzisiaj zostało zawiązane, nawet przez szlachetnych i przyzwoitych ludzi i polityków, to uważałbym, że to nie jest dobry scenariusz, to jest scenariusz nierealny _ - podkreślił marszałek.

Natomiast szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak oczekuje, że członkowie stowarzyszenia Polska jest Najważniejsza, odejdą z PiS. Błaszczak powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że Komitet Polityczny PiS nie podejmie w tym tygodniu decyzji w tej sprawie. Jego zdaniem, cała akcja twórców stowarzyszenia wyglądała na przemyślaną, ale nowe stowarzyszenie nie odbierze głosów Prawu i Sprawiedliwości.

POSŁUCHAJ POSŁA MARIUSZA BŁASZCZAKA:

dźwięk: IAR

Sceptyczny wobec szans nowego ruchu był też drugi gość Salonu Politycznego Trójki, Rafał Grupiński z PO. Jak podkreślił, stowarzyszenie Polska jest Najważniejsza skupiło się na krytyce rządu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t116421.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;jest;najwazniejsza;renegaci;z;pis;zakladaja;stowarzyszenie,230,0,711398.html) "Polska jest najważniejsza". Renegaci z PiS zakładają stowarzyszenie _ - Dziś je rejestrujemy. Nazwa nawiązuje do motta kampanii prezydenckiej - _ ogłosiła Joanna Kluzik Rostkowska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t115563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kluzik-rostkowska;i;jakubiak;wyrzucone;z;pis,19,0,705555.html) Kluzik-Rostkowska i Jakubiak wyrzucone z PiS Tak poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Zostały one wykluczone za _ działanie na szkodę partii _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t92005.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kluzik-rostkowska;nie;porownuje;sie;kobiet;do;butow,19,0,710675.html) Kluzik-Rostkowska: Nie porównuje się kobiet do butów Słowa Jarosława Kaczyńskiego to wyraz złości i bezsilności - ocenia Joanna Kluzik Rostkowska.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)